Rusko, Čína, Venezuela a Angola ve čtvrtek bojkotovaly neformální diskusi Rady bezpečnosti věnovanou stavu lidských práv na okupovaném Krymu, která se z iniciativy Litvy konala v newyorském sídle OSN. Debatu, která se konala za zavřenými dveřmi, Moskva označila za kontraproduktivní a provokační. Rada bezpečnosti nemá podle mínění Ruska k takovým diskusím mandát.

Kyjev spustí novou televizi. Má bojovat proti ruské propagandě - čtěte ZDE

Rusko označuje anektovaný Krym za nedílnou součást svého území a diskuse o poměrech na poloostrově za vměšování do svých vnitřních záležitostí.

"Rusko vždy bleskově přichází s kritikou Ukrajiny, kterou obviňuje z porušování lidských práv, ale zcela ignoruje porušování lidských práv na území, které kontroluje," zdůvodnila jednání Rady bezpečnosti litevská diplomatka Raimonda Murmokaitéová.

Ruští diplomaté ve čtvrtek předložili Radě bezpečnosti návrh rezoluce, která Kyjev vyzývá k bezodkladnému zahájení rozhovorů s povstalci o uspořádání komunálních voleb. Dokument vyzývá k plnění minských dohod podepsaných v únoru a k vypracování podmínek pro místní volby "v dohodě se zástupci určitých oblastí Doněcké a Luhanské oblasti".

Ukrajinský parlament v úterý schválil novelu zákona o samosprávě povstaleckých zón Donbasu, která váže přiznání poměrně rozsáhlých správních pravomocí na provedení místních voleb.

Ty by se podle Kyjeva měly konat v souladu s ukrajinskými zákony, a navíc až v době, kdy na území ovládaném separatisty nebudou operovat nezákonné ozbrojené formace.

Povstalci i Moskva novelu označují za přímé porušení minských dohod. Kreml trvá na tom, aby kyjevské úřady samosprávní status dojednaly přímo se zástupci povstalců.

Návrh ruské rezoluce má podle agentury AFP jen malou šanci na úspěch. Murmokaitéová označila dokument za jednostranný a prohlásila, že minské mírové dohody porušují na východě Ukrajiny povstalci, zatímco Kyjev se snaží podmínky ujednání plnit.