Jako kombinaci běžného smartphonu a Kindlu popsal druhou verzi ruského telefonu YotaPhone recenzent serveru The Verge. Netradiční telefon s běžným displejem vpředu a čtečkou na zádech je dalším ruským pokusem ukázat světu, že jejich přírodními zdroji oplývající země dokáže vyvinout i špičkovou moderní technologii. Jeho fanouškem je i ruský prezident Vladimir Putin.

Novou bílou verzi ruského smartphonu na konci dubna představil ředitel společnosti Yota Devices Vladislav Martynov. Muž, který 10 let pracoval v softwarových firmách v zahraničí včetně Microsoftu, se do Moskvy vrátil v roce 2008 s cílem vyvinout nový a lepší smartphone. Spolupracoval přitom se stovkou vývojářů z Ruska, Finska a Číny. "Národnost není v našem sektoru důležitá, hlavní je vyprodukovat konkurenceschopný výrobek," uvedl Martynov podle serveru New York Times na dubnové tiskové konferenci.

Originální technologií dvou displejů disponovala již první verze YotaPhonu, která byla představena v roce 2012. Novější produkt zatím mezi recenzenty vyvolal smíšené recenze. "Ten telefon je takový první krok ruských vývojářů. Takže jasně nemůže být nejlepší," okomentoval ruský smartphone šéfeditor serveru Droider.ru Valerij Istišev.

Kritika míří také na cenu telefonu. Nový typ totiž stojí přibližně 800 dolarů, v Česku se ceny pohybují nad 16 tisíci korunami. Největším lákadlem nového telefonu tak zůstává jeho původ. 

YotaPhone už v minulosti získal podporu z nejvyšších pater ruské politiky. Prezident Vladimir Putin telefonem podaroval svého čínského protějška během listopadové návštěvy Pekingu, kde se snažil navázat těsnější ekonomickou spolupráci s Čínou.

Putin telefonem Yota podaroval svého čínského protějška Si Ťin-Pchinga.

Ruský prezident v prosinci označil moderní technologie za jeden z klíčových sektorů, na které by se ruská ekonomika měla orientovat. "Západní sankce nám samozřejmě přinášejí těžkosti, v dlouhodobém horizontu se nám však mohou vyplatit. Mimo jiné daly Rusku impuls více se rozvíjet v technologických a vědních oborech," uvedl podle agentury Reuters na setkání vlády.

Vladimir Putin označoval moderní technologie za budoucnost Ruska již před deseti lety, kvůli tehdejšímu růstu cen ropy se však ruská ekonomika orientovala spíše na vývoz surovin. Vláda prezidenta Dmitrije Medveděva v roce 2009 podpořila grantem ve výši čtyř miliard dolarů výstavbu vesnice Skolkovo na předměstí Moskvy, kterému se přezdívá ruské Silicon Valley. Vladimir Putin však zatím o místní výzkumné centrum velký zájem neprojevoval.

Putin telefonem Yota podaroval svého čínského protějška Si Ťin-Pchinga.