Pobaltské státy by se neměly spoléhat na zbraně NATO, ale měly by raději přemýšlet, jak ohrožují samy sebe účastí v americké protiraketové obraně. Ve středu to prohlásil Jevgenij Lukjanov, zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady, branného a bezpečnostního orgánu ruského prezidenta. Polsko a Rumunsko se podle něj stávají potenciálním terčem ruských jaderných sil.

Lukjanov reagoval na úterní prohlášení amerického ministra obrany Ashtona Cartera v estonské metropoli Tallinnu o chystaném rozmístění 250 kusů těžké americké bojové techniky v sedmi zemích střední a východní Evropy. Rusko v komentářích k plánům USA dává najevo, že spíš než americké tanky a obrněné transportéry mu vadí prvky protiraketové obrany, které hodlá Washington ve východní Evropě rozmístit.

Podle Lukjanova jsou americké protirakety reálně namířeny na ruské strategické jaderné síly. "Pokud se Polákům a Rumunům líbí stát se terčem (ruského útoku) kvůli americkým zbraním, je to jejich volba," řekl Lukjanov. Terčem ruských zbraní se "automaticky" stávají i pobaltské státy. "Logika konfliktu spočívá v tom, že vítězem nebude nikdo. Leckdo se ale ocitá mezi znepřátelenými stranami, což může být případ pobaltských států," konstatoval ruský politik.

Podle ruských expertů americký protiraketový systém porušuje strategickou rovnováhu, protože oslabuje odstrašující sílu ruských jaderných prostředků. Podle Pentagonu je systém namířen proti hrozbě raket odpálených z Íránu, nikoliv z Ruska.

Rusko nedávno oznámilo, že hodlá do výzbroje zařadit několik desítek strategických raket schopných proniknout jakýmkoliv obranným systémem. Přezbrojení je součástí rozsáhlého zbrojního programu naplánovaného do roku 2020.