Rusko dodává armádě syrského prezidenta Bašára Asada lehké zbraně, kamiony a obrněné transportéry na účet zálohy 400 milionů dolarů (asi 9,6 miliardy Kč), kterou Sýrie v předstihu zaplatila za nedodané protiletadlové rakety S-300.

Uvedl to ve čtvrtek ruský list Kommersant, podle něhož jsou tyto dodávky zbraní v souladu s mezinárodním právem a se všemi právními náležitostmi.

"V tuto chvíli se uskutečňuje, anebo už je skoro dokončena dodávka několika zásilek palných zbraní, granátometů, obrněných transportérů BTR-82A, vojenských kamionů Ural a další výzbroje nutné pro vedení místních bojových operací a přepravu syrských vojáků," napsal ruský list s odvoláním na své zdroje z řad vývozců zbraní.

Ruský vývozce Rosoboronexport tyto zprávy zatím oficiálně nekomentoval. Moskva je přesvědčena, že dodávkami zbraní pomáhá v boji proti terorismu, zatímco podle Washingtonu pomáhá režimu, který je sám odpovědný za šíření terorismu. Tyto rozpory podle listu nejspíš pohřbí záměr Moskvy připojit vojska Bašára Asada ke koalici proti hnutí Islámský stát (IS).

Agentura Reuters s odvoláním na nejmenované americké zdroje ve středu napsala, že Moskva v nedávných dnech do Sýrie vyslala dvě tankové výsadkové lodě, letoun a několik příslušníků námořní pěchoty. Mezitím ruské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že v Sýrii působí ruští vojenští experti, kteří pomáhají se zvládnutím dodávaných zbraní.

Mluvčí Kremlu se ve čtvrtek ohledně podezření o nasazení ruských vojáků do bojů v Sýrii vyjádřil vyhýbavě. "Je zde zjevná hrozba, která pramení z ustavičných snah Islámského státu rozšiřovat oblast svého vlivu. Jediná síla, která tomu klade odpor, jsou syrské ozbrojené síly. Jiné organizované, bojeschopné síly tam prostě nejsou," řekl mluvčí Dmitrij Peskov a dodal, že Rusko vidí jako svou povinnost poskytovat podporu režimu Bašára Asada v boji s touto hrozbou.

Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov ve čtvrtek zopakoval, že přítomnost ruských vojáků v Sýrii souvisí s dodávkami ruských zbraní syrské armádě: "Jsou tam, aby pomohli Syřanům tu techniku si osvojit," zdůraznil podle agentury TASS. Připustil také, že zbraně dopravují ruská letadla, která přepravují také humanitární pomoc.

Lavrov jako mylný úsudek odmítl výhrady Američanů k podpoře Asadovi, což prý vede jen k posilování Islámského státu. "To je logika, která je naprosto vzhůru nohama... Je obrovskou chybou, že koalice vedená Spojenými státy nepočítá s žádnou součinností (se syrskou vládou)," řekl.

K přítomnosti Rusů v Sýrii se ve čtvrtek vyjádřil i izraelský ministr obrany Moše Jaalon. Rusko podle něj poslalo do země vojenské poradce i přímo vojáky, jejichž cílem je připravit k používání leteckou základnu poblíž města Latákíja. Na ní by pak mohly být umístěny stíhačky a vrtulníky určené k leteckým úderům proti islamistům. "Jak tomu rozumíme, tak v této fázi jde jen o menší množství osob, které zahrnují poradce, bezpečnostní tým a tým, který má na starosti přípravu letadel a bojových vrtulníků," řekl Jaalon novinářům.