Žádné překvapení nepřinesly výsledky nedělních částečných místních voleb v Rusku, při nichž voliči rozhodovali o obsazení zhruba čtvrtiny gubernátorských křesel a 11 regionálních sněmů. V drtivé většině z nich zvítězili kandidáti kremelské strany Jednotné Rusko s velkou převahou už v prvním kole, zaostal jen kandidát Sergej Jerošenko v Irkutské oblasti, jemuž chybělo půl procenta do potřebné nadpoloviční většiny. Opozice neuspěla.

Její kandidáty většinou místní volební komise k volbám ani nepustily, s odůvodněním, že opoziční politici neshromáždili dostatečný počet podpisů pro registraci.

Podařilo se to jen v Kostromské oblasti, kde liberální opozice dostala necelá dvě procenta hlasů a do místního parlamentu se nedostala. Hlasování prý doprovázela řada nesrovnalostí, kostromští kandidáti opoziční strany Parnas jich napočítali přes třicet. Část z nich podle agentury RIA Novosti místní volební komise uznala.

Centrální volební komise ale v pondělí v Moskvě oznámila, že komunální volby nedoprovázely žádné prohřešky, které by výsledky voleb ovlivnily. V některých regionech získali kandidáti hlavní vládní strany Jednotné Rusko až 97 procent hlasů. Jerošenka, který jako jediný nezvítězil už v prvním kole, čeká ve druhém kole souboj s komunistou Sergejem Levčenkem.

Nedělní komunální volby byly posledním hlasováním před parlamentními volbami, které se v Rusku uskuteční příští rok v září.

"V Rusku se odehrála repetice příštích parlamentních voleb - a v Kostromské oblasti boj s opozicí," napsal liberální list Vedomosti. Hlasování podle internetového listu Gazeta.ru dopadlo naprosto úspěšně pro Jednotné Rusko a dosavadní gubernátory, ale za úspěchy a výhrami se skrývají i potíže v regionální politice.

Volební účast klesla pod 40 procent, v Irskutské a Smolenské oblasti pod 30 procent a v Archangelské oblasti se sotva přehoupla přes 20 procent.

To podle listu dokládá, že vlna vlastenectví opadává a lidé se více starají o sociální a ekonomické problémy. Voliči ale neuvěřili ani opozici. Volby tak ukázaly zvětšující se politické vakuum v regionech, místo poměru sil lze hovořit o poměru slabin.

Současně zesílil kontrast mezi "řiditelností" venkova a protestními náladami ve městech: ve volbách do městských sněmů v Novosibirsku a Smolensku nedostalo Jednotné Rusko ani 40 procent hlasů, v dalších devíti městech 50 procent, upozornila Gazeta.ru.

Dodala, že v příštích parlamentních volbách budou volební obvody určeny tak, aby "rozřezaly" města a jejich kousky spojily s venkovem, což zlepší výsledky Jednotného Ruska.