Prezidenti Arménie a Ázerbájdžánu Serž Sargsjan a Ilham Alijev se v pondělí shodli na tom, že v oblasti Náhorního Karabachu musí být dodržováno úplné příměří. Podle agentury RIA to uvedl ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, který spolu se svým americkým protějškem Johnem Kerrym setkání ve Vídni zprostředkoval. Oba prezidenti se podle Lavrova během vůbec první schůzky od dubnových krvavých karabašských srážek shodli na zapojení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) do kontroly dodržování příměří.

Oba jihokavkazské státy rozděluje už od konce 80. let minulého století spor o Náhorní Karabach, ázerbájdžánskou oblast osídlenou Armény. Krvavá válka, která vyústila ve faktické odtržení arménské enklávy, skončila v polovině 90. let zastavením palby, ale klid na linii příměří prakticky nikdy nebyl. Nejvážnější střety se odehrály počátkem letošního dubna a vyžádaly si desítky obětí.

Prezidenti se v pondělí shodli na tom, že OBSE vytvoří plán na prošetření dubnových případů porušování příměří. Zároveň mají podle arménské strany zájem na trvalejším řešení situace, k němuž by mohla vést další jednání. O termínu příští schůzky by se mělo rozhodnout v červnu, uvedl v pondělí Lavrov.

Rakousko označilo ještě před jejím začátkem pondělní schůzku za možný start nového jednacího procesu, který by vleklý karabašský problém pomohl řešit. Na detailní analýzu situace ovšem čas nebyl.

Kerry a Lavrov ještě před arménsko-ázerbájdžánským summitem ve Vídni jednali o situaci v Sýrii a na východě Ukrajiny. V této souvislosti podle agentury TASS debatovali i o výsledcích čtyřstranné ministerské konference o krizi v Donbasu, která se konala 11. května v Berlíně.

S prezidenty Sargsjanem a Alijevem se v pondělí ve Vídni sešla také Federica Mogherininová, která stojí v čele evropské unijní diplomacie.