Rusko v reakci na postup Británie a jejích spojenců v případě otravy bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Oznámil to ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že Rusko uzavře také americký konzulát v Petrohradě a předvolává si amerického velvyslance v Moskvě.

Spojené státy kvůli útoku v Británii již vyhostily 60 ruských diplomatů a nařídily uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Česko vypovědělo tři ruské diplomaty.

Americké ministerstvo zahraničí ve čtvrtek následně oznámilo, že Spojené státy zvažují kvůli ruské reakci další kroky. Mluvčí ministerstva Heather Nauertová uvedla, že vyhoštění diplomatů z Ruska a uzavření konzulátu v Petrohradě je známkou toho, že "Rusko nemá zájem o dialog". Dodala, že krok Moskvy americkou diplomacii nepřekvapil. Podle ní ale nemá žádné opodstatnění.

Londýn z útoku na Skripala obvinil Moskvu, ta to ale odmítá. Na úterý Rusko požaduje kvůli případu Skripala svolání schůzky Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Dcera Skripala Julije Skripalová, otrávená nedávno spolu se svým otcem, je při vědomí a může mluvit. Informoval o tom dnes server BBC s odvoláním na nemocnici, v níž je Skripalová hospitalizována od 4. března. Dosud byl stav Skripalové i jejího otce hodnocen jako kritický. Podle lékařů už není v přímém ohrožení života.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová na čtvrteční tiskové konferenci v Moskvě prohlásila, že významné místo ve výzkumu otravných látek v České republice mají nervově paralytické látky typu novičok. 

Mluvčí řekla, že Severoatlantická aliance využívá potenciál českého chemického průmyslu a české poznatky v oblasti protichemické obrany. "Prahu nikdo z ničeho neobviňoval a neobviňuje," prohlásila Zacharovová. V médiích včetně českých je ale podle ní mnoho textů potvrzujících potenciál českých chemických výzkumů.

Vývoj pod kódovým označením Novičok probíhal v Británii, USA, Česku a Švédsku, zopakovala mluvčí dřívější ruská tvrzení. Výsledky vývoje nových otravných látek tohoto typu, jichž tyto státy dosáhly, jsou podle ní obsaženy ve více než 200 otevřených zdrojích zemí NATO.

Česko (Československo) podle Zacharovové provádělo výzkumy v oblasti protichemické obrany v rámci Varšavské smlouvy. "Ve všech médiích jsou zprávy na toto téma, praví se tam, že po rozpadu organizace (Varšavské smlouvy) se český vědecký potenciál v této oblasti hodil novým západním partnerům, NATO ho zdědilo."

Česká armáda plnila zvláštní úkoly na Blízkém východě, vojáci likvidovali následky použití chemických zbraní v Kuvajtu, uvedla.

Existující mediální informace o činnosti vědeckých středisek zkoumajících v Česku bojové otravné látky dovolují podle Zacharovové dospět k závěru, že "významné místo ve výzkumu mají látky nervově paralytického účinku zvané podle západní klasifikace novičok". Čeští vědci nejednou získávali granty vědeckého výboru NATO, ve Vyškově existuje středisko NATO pro ochranu před zbraněmi hromadného ničení, konstatovala ruská mluvčí.

"Samostatným směrem výzkumu (českých) toxikologů je vývoj protijedů a také takzvaných spojujících látek a fermentů, které pohlcují komponenty nervově paralytických látek. Výzkumné práce provádí česká strana v těsné spolupráci se strukturami NATO," pokračovala Zacharovová. Fakt, že čeští chemici volně disponují charakteristikami otravných látek třídy novičok, svědčí o široké dostupnosti této informace, dodala.

"Prahu nikdo v ničem neobviňoval a neobviňuje. Na rozdíl od britských kolegů žádná obvinění nevznášíme. Mluvíme jen o tom, že dokonce i v mediálním prostoru – a není to propaganda, nejsou to ruská, ale česká média – existuje velké množství materiálů potvrzujících potenciál Česka v oblasti chemických výzkumů. To je prostě třeba brát v úvahu," řekla mluvčí.

Výroky mluvčí ruského ministerstva zahraničí nejsou banální, řekl novinářům po čtvrteční schůzce s prezidentem Milošem Zemanem ministr zahraničních věcí v demisi Martin Stropnický (ANO). Na slova, že nervově paralytické látky typu novičok mají ve výzkumu v ČR významné místo, nechtěl však konkrétně reagovat. Podstatné podle něj je to, že nejvyšší představitelé Česka razantně odmítli už původní tvrzení o spojitosti novičoku s ČR.

"Nejsem typ člověka, který by se ureagoval na všechny výroky. Není to banální výrok, ale to podstatné je, že jsme to na úrovni premiéra i mojí striktně odmítli," uvedl.

Ministr zahraničí Martin Stropnický po jednání s prezidentem Milošem Zemanem o aktuální situaci:

Ministr zahraničí Martin Stropnický po jednání s prezidentem Zemanem

Ministr zahraničí Martin Stropnický po jednání s prezidentem Zemanem