Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová odmítla, že by Spojené státy vyměnily tři Američany vězněné v Íránu za Íránce zadržované v USA. Zdůraznila také, že by Írán měl propustit všechny americké občany, neboť jsou prý zadržováni protiprávně.

"Žádáme propuštění všech amerických občanů, které (Íránci) v současnosti zadržují," citovala agentura AP šéfku americké diplomacie. "Jsou zadržováni neprávem."

Tři Američané - jedna žena a dva muži - jsou v Íránu vězněni od loňského léta za nedovolený vstup do země. Přešli špatně vyznačenou hranicí z Iráku a tvrdí, že jsou turisté. Írán o tom není přesvědčen a chystá s nimi soud. Podle amerického ministerstva zahraničí jsou v Íránu vězněni nejméně dva další Američané.


Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád v úterý prohlásil, že je Írán ochoten trojici vyměnit za Íránce, kteří byli zatčeni v USA nebo na pokyn USA zadrženi v jiných zemích. Íránský tisk hovořil o 11 lidech.

"Žádná taková jednání neprobíhají," reagovala na Ahmadínežádovo prohlášení Clintonová. Dodala, že Írán může odpovídající úřady kdykoliv požádat o informace o Íráncích vězněných v USA.

Související