Írán oficiálně informoval Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) o svém plánu začít obohacovat uran na 20 procent. Chce s tím začít v úterý. Dosud se v íránských provozech uran obohacoval na 3,5 procenta.

Dvacetiprocentní obohacení znamená, že Írán by mohl být brzy schopen vyvíjet jaderné palivo. Na výrobu jaderné bomby je podle expertů třeba uran obohacený na 90 procent. 

"Oznámili jsme to MAAE v dopise," potvrdil íránské televizi Al-Alam, která vysílá v arabštině, Alí Asghar Soltaníja, který Írán zastupuje v MAAE.

Pokyn ke zvýšení obohacování uranu vydal v neděli íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád s tím, že uran obohacený na 20 procent země potřebuje pro výrobu palivových tyčí do výzkumného reaktoru v Teheránu.

Írán tímto rozhodnutím zpochybnil svou deklarovanou ochotu dohodnout se na vývozu svého slabě obohaceného uranu k dalšímu obohacení do ciziny. 

USA, Rusko, Čína, Francie, Británie a Německo mu loni navrhly, aby vyvezl 1200 kilogramů svého uranu obohaceného na 3,5 procenta do Ruska. Tam měl být materiál obohacen na potřebnou hodnotu 20 procent a Francie z něj měla vyrobit tyče.

Íránci tvrdí, že v zásadě s dohodu souhlasí, avšak vymiňují si změny. Alí Akbar Sálehí z íránské agentury pro atomovou energii řekl, že nabídka na vývoz uranu je stále aktuální. "Jsme připraveni přijmout palivo, a jakmile se to stane, zastavíme obohacování na 20 procent," řekl.

Šéf pro atomovou energii také informoval, že Írán hodlá postavit dalších 10 nových zařízení na obohacování uranu. I to zvyšuje obavy západu, že Teherán bude schopen brzy vyvinout jadernou zbraň.

Teherán zveřejnil své nejnovější plány na obohacovaní uranu, v době, kdy se země připravuje na 31. výročí Islámské revoluce - to připadne na čtvrtek.