Půldruhého měsíce trvající protesty „červených košilí“ v Bangkoku eskalují. V úterý proti nim zasáhly bezpečnostní složky, které střílely do vzduchu i do davu ve snaze zabránit demonstrantům v dalším postupu z centra na sever měta. Podle agentury AP není jasné, zda šlo o gumové projektily nebo ostré náboje, většina médií však hovoří o první variantě.

Podle BBC při střetech zemřel jeden voják a nejméně deset lidí bylo zraněno. Boje ukončil až silný tropický déšť.

Konvoj asi tisícovky lidí oblečených v typických červených košilích nebo tričkách, který v dodávkách a na motorkách opustil tábořiště v komerčním centru metropole, zastavily bezpečnostní síly u starého mezinárodního letiště. Na silnici postavilo podle různých zdrojů 450 až 900 vojáků a policistů zátarasy.

Hnutí "červených" reprezentující hlavně chudší venkov požaduje, aby premiér Apchisita Vedžadžíva rozpustil parlament a vyhlásil předčasné volby, ten to ale odmítá. Demonstranti, kteří jsou v ulicích už od 14. března, se mezitím snaží upoutat pozornost rozličnými způsoby – v úterý zablokovali  v Bangkoku na několik hodin provoz visutých vlaků, ve středu vyrazili na demonstraci na sever města.

Proti nim se však začíná formovat tábor „žlutých“, ve kterém jsou monarchisté, obchodníci a další příslušníci městské střední vrstvy. Ten v pondělí vyzvali vládu k vyhlášení výjimečného stavu.

Poprvé od začátku protestů se v pondělí k situaci vyjádřil nemocný thajský král Pchúmipchon Adundét, který ve svém projevu vyzval ke klidu.

Související