Ve východním a jižním Afghánistánu zahynulo od úterka při útocích nejmíň 15 lidí. Devět z nich byli civilisté, kteří byli zabiti při protestu proti údajnému znesvěcení koránu, čtyři byli policisté a dva američtí vojáci.

Podle údajů OSN loni zahynulo v Afghánistánu přes 2400 civilistů, což je nejvíc za jeden rok od zahájení spojeneckého tažení proti Talibanu v roce 2001.

Ve srovnáním s předloňskem je to o 14 procent více. Skoro 70 procent těchto lidí zabili radikálové z Talibanu, čtvrtinu - 596 osob - pak vládní jednotky a jejich spojenci. Toto číslo zahrnuje 359 obětí amerických náletů. Loni při nich přišlo o život o 28 procent míň civilistů než roku 2008.

Skoro polovina ze všech civilních obětí přišla o život v jižním Afghánistánu, kde se odehrávají nejtěžší boje s Talibanem. Loni ale přibylo násilí i v dříve už klidných částech země, například v severoafghánském Kunduzu.

Znesvěcený korán

Podle nejnovějších zpráv zahynulo v jihoafghánské provincii Hílmand v úterý devět Afghánců, kteří se zúčastnili demonstrace proti zahraničním vojákům. Podle Afghánců vojáci znesvětili korán.

Protože účastníci protestu zaútočili na policii, zahájili policisté palbu a devět lidí zabili. Jeden ze svědků řekl agentuře AFP, že mezi střelci byli i vojáci NATO, ale to velitelé Aliance kategoricky popřeli. Vesničané tvrdí, že vojáci při jedné akci v neděli zapálili a roztrhali výtisk koránu.


Při středečním výbuchu bomby zahynuli ve východním Afghánistánu čtyři afghánští policisté a jeden civilista. Nálož vybuchla v provincii Chóst před policejní stanicí. Dvě další bomby se podařilo zneškodnit. Rovněž na východě země přišli dnes o život při pumovém útoku dva američtí vojáci.

USA v Afghánistánu od začátku roku ztratily 12 vojáků, ostatní země podílející se na operacích v Afghánistánu 16 vojáků. Od roku 2001 zahynulo v zemi přes 1500 cizích vojáků, z nich téměř 1000 byli Američané.

Související