Vojákům Severoatlantické aliance se při nejrozsáhlejší ofenzivě koaličních sil v Afghánistánu od invaze v roce 2001 podařilo ovládnout už většinu města Mardžáh v provincii Hílmand na jihu země. Mardžáh je považován za jednu z posledních bašt radikálního hnutí Taliban.

Do operace, která začala v noci na sobotu, se zapojilo na 15 tisíc vojáků, z toho polovina je nasazena v Mardžáhu. NATO označilo dosavadní průběh za úspěšný, ačkoliv postup vojsk je pomalý. Pyrotechnici totiž musí zneškodnit tisíce nastražených bomb a min, které v oblasti zanechali povstalci. Z města se podle AP také sporadicky ozývá střelba.

"V současné době jsme na většině území města," prohlásil mluvčí americké námořní pěchoty Josh Diddams. Islámští radikálové podle něj změnili taktiku boje, protože od útoků přešli k obraně některých čtvrtí.


Vojáci postupují dům od domu, kde hledají ukryté zbraně. Zatím nalezli asi čtyři tuny dusičnanu amonného, který se používá při výrobě výbušnin, řekl Diddams. Armáda očekává, že ve městě se ukrylo asi 400 až 1000 povstalců, z nichž více než 100 přišlo bojovat do Afghánistánu ze zahraničí.

Aliance chce město Mardžáh, které je známo jako středisko obchodu s opiem, zcela ovládnout do několika dní. Poté má v úmyslu umožnit ustavení místní vlády a v rámci nové strategie rychle začít s humanitární pomocí a výstavbou infrastruktury.

Americký prezident Barack Obama podle mluvčího Bílého domu Tommyho Vietora bojové operace bedlivě sleduje. Na úspěchu ofenzivy totiž závisí chystané postupné stahování amerických jednotek ze země, které by mělo začít v roce 2011.

 

Související