V provincii Helmand na jihu Afghánistánu pokračuje masivní ofenzíva spojeneckých jednotek proti pozicím ozbrojenců z hnutí Taliban. Ačkoliv afghánští vojáci vztyčili ve středu vlajku nad městem Mardžáh, kde probíhají hlavní boje, spojenci nemají v největší operaci od začátku války v Afghánistánu zdaleka vyhráno.

„Američtí mariňáci nasadili proti ozbrojencům minomety, ostřelovače i rakety. Ve čtvrtek se zintenzívnily boje ve dvou částech jižní talibanské pevnosti – města Mardžáh, kde americké a afghánské síly čelí šestý den operace nepoddajnému odporu,“ popisuje poslední vývoj bojů reportér agentury AP.

Poručík Josh Diddams uvedl, že postup jeho mužů brzdí stále častěji oddělené, ale odhodlané skupinky talibanců. „V zásadě se drží na svém, neustupují. Nevíte, kde se najednou vynoří malá skupinka povstalců, kteří budou držet svůj post a bojovat,“ sdělil Diddams.

Korespondent BBC doplňuje, že z odposlechů komunikace mezi talibanci NATO vyrozumělo, že bojovníci v Mardžáhu žádají o posily. Zástupci NATO také uvedli, že podle jejich názoru dochází talibancům munice.

Podle agentury AP zemřelo od začátku operace Muštarak pět vojáků NATO a jeden člen afghánské armády. Guvernér provincie Helmand Gulab Mangal uvedl, že operace stála život asi 40 bojovníků Talibanu.

Afghánská policie ve středu informovala, že šest jejích členů dezertovalo a přidalo se k Talibanu. Spojenecké jednotky navíc čelí kritice kvůli smrti až devatenácti civilistů. Asi 1200 rodin bylo z oblasti evakuováno.

Jeden z generálů afghánské armády si ve středu postěžoval, že Taliban používá ženy a děti jako živé štíty, když je nutí stát na střechách nebo v oknech budov, odkud střílí. Spojenečtí vojáci kvůli tomu prý museli několikrát pozastavit palbu. Právě bezpečnost civilistů má být totiž jednou z priorit celé operace, která se řídí novou strategií generála McChrystala.

Zatímco v jižním Afghánistánu Taliban zatím neústupně drží své pozice, Američané hlásí, že zasadili hnutí tvrdý úder v sousedním Pákistánu. V posledních dnech se jim totiž podařilo zadržet vojenského velitele Abdula Ghaní Baradara a zástupce zakladatele celého hnutí Muhamada Umara.
Podle afghánských úřadů byli zadržení také dva „stínoví guvernéři“ provincií Kunduz a Baghlan, údajně pákistánskými vojáky za asistence CIA.