Všichni pracovníci japonské jaderné elektrárny Fukušima I dnes byli evakuováni poté, co se nad třetím, nejrizikovějším blokem objevil šedý dým.

Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) informovala, že krátce před čtvrtou hodinou odpolední místního času (před 8:00 SEČ) začal z budovy třetího reaktoru stoupat šedý dým, uvádí japonská televizní stanice NHK. Po dvou hodinách kouř ustal.

Odpoledne pak přišly zprávy, že se inženýrům už podařilo ke všem šesti reaktorům přivést elektřinu. To by mělo umožnit spuštění standardních chladicích systémů. Nejméně jeden reaktor už je podle dostupných informací ochlazován běžným čerpáním vody.

Poškození jednotlivých reaktorů v přehledné tabulce - ZDE

Agentura AP s odvoláním na mluvčího společnosti uvedla, že kouř stoupal z jímky vyhořelého paliva třetího bloku elektrárny. "V 15:55 jsme z elektrárny dostali hlášení, že ze střechy reaktoru 3 uniká šedý dým. Nařídili jsme evakuaci pracovníků, kteří se nacházeli v blízkosti," cituje AFP zdroj ze společnosti.

Komplex jaderných elektráren byl poškozen v pátek 11. března při ničivém zemětřesení o síle 9 stupňů a následné přívalové vlně tsunami. Od té doby společnost střídavě bojuje s výbuchy a požáry prakticky ve všech budovách reaktorů Fukušimy I.

Po explozi haly třetího reaktoru nastal výbuch také v budově číslo jedna a dva. Požár nejasného původu zachvátil i čtvrtý reaktor, kde se v bazénu skladují vyhořelé palivové tyče. Kouř ale začal minulý týden vycházet i z budov pět a šest. Podle pracovníků k přímému poškození ochranného pláště reaktorů nedošlo. Radiace však do ovzduší unikla.

Největší problémy s přehříváním reaktoru řeší zaměstnanci společnosti Tepco již týden právě u třetího reaktoru. Jeho palivo totiž obsahuje obzvláště nebezpečné plutonium. Po čtvrteční akci, kterou se pracovníci snažili reaktor chladit z vrtulníků, při čemž většina vody dopadla mimo, a vodními děly, začala být k blokům přiváděna elektřina, aby mohl být spuštěn standardní chladicí systém.

Situace v okolí Fukušimy je vážnější, než se ze začátku zdálo, uvádí dnes Mezinárodní zdravotnická organizace (WHO). Radiace, která byla již o víkendu potvrzena ve špenátu a mléce, se objevila také v pitné vodě. "Je to mnohem vážnější, než si kdokoli pomyslel v prvních dnech, kdy jsme se domnívali že tento problém může zůstat omezen na okolí 20 až 30 kilometrů," řekl mluvčí regionální pobočky WHO v Manile Peter Cordingley.

Případy kontaminované zeleniny, mléka a vody vyvolávají obavy v celém regionu, i když japonské úřady ujišťují, že úroveň radiace bezprostředně zdraví neohrožuje. Japonská vláda o víkendu zakázala prodej čerstvého mléka pocházejícího z prefektury Fukušima a špenátu ze sousední oblasti. A už během dneška se očekávají další omezení.

WHO nemá důkazy o tom, že by se potraviny z Fukušimy dostaly do ostatních zemí. "Můžeme ale s jistotou předpokládat, že některé kontaminované produkty se dostaly ze zóny kontaminace," dodal expert. Radioaktivní prvky se našly také například v řepce nebo okrasných květinách. Radioaktivní prvky byly už v pátek a o víkendu objeveny v pitné vodě v Tokiu, ale také v dešťové vodě a prachu.

Japonské ministerstvo zdravotnictví dnes ráno doporučilo obyvatelům šestitisícové vesnice Iitate, která je od elektrárny Fukušima vzdálena asi 30 kilometrů, aby nepili vodu z kohoutku. Je v ní totiž oproti normálu třikrát zvýšená hladina radioaktivního jódu, uvedl podle agentury AP mluvčí ministerstva Takajuki Macuda.

Stav poškození reaktorů ve Fukušimě I:

Reaktor 1 2

3

4 5 6
Poškození aktivní zóny Výbuch poškodil 70 procent palivových tyčí. Výbuch. Palivové tyče byly dočasně nejméně z poloviny obnaženy. Výbuch, obnažení palivových tyčí v neznámém rozsahu. V době zemětřesení v odstávce. V době zemětřesení v odstávce. V době zemětřesení v odstávce.
Další poškození Velké poškození vnější budovy. Mírné poškození vnější budovy, zřejmě narušený kontejnment.

Vypařování vody z bazénu s vyhořelým palivem.

Velké poškození vnější budovy, nejistý stav kontejnmentu.

Výbuch a požár, vypařování vody z bazénu s vyhořelým palivem.

Velké poškození vnější budovy.

Obavy vzbuzovala teplota vody v bazénu s vyhořelým palivem, ale nyní klesá. Obavy vzbuzovala teplota vody v bazénu s vyhořelým palivem, ale nyní klesá.
Chlazení Nefunguje. Nefunguje. Nefunguje. Neznámý stav. Neznámý stav. Neznámý stav.
Stav záchranných prací

Přivedeny elektrické kabely.

Přivedeny elektrické kabely.

Pokusy ochladit bazén vodou z vrtulníků a vodních děl.

(Funguje na smíšené palivo obsahující plutonium.

Díky chlazení teplota v bazénu klesá, pokračuje kropení mořskou vodou.

Chladicí systém pohánějí částečně dieselové generátory.

Chladicí systém pohánějí částečně dieselové generátory.

Stupeň nebezpečí (max 7)
5 5 5 3 - -

(aktualizováno v pondělí v poledne)

Související