Z Egypta bylo v úterý na Kypr uneseno letadlo s více než 60 lidmi na palubě. Únosce se po sedmi hodinách vzdal úřadům v jihokyperské Larnace, motiv jeho činu stále nebyl objasněn. Nikomu z cestujících ani posádky se nic nestalo, i když sedm osob muž držel na palubě letadla do poslední chvíle. Kyperské ministerstvo zahraničí vyloučilo jako motiv činu terorismus a tvrdí, že šlo o individuální čin psychicky labilní osoby.

Incident ale opět vyvolal otázky kolem bezpečnosti letecké dopravy v Egyptě.

Letadlo ráno odstartovalo z Alexandrie a směřovalo do Káhiry. Únosce po startu pohrozil pilotovi, že odpálí nálože v sebevražedném pásu, který má na těle. Pilot s ním vyjednával a muž prý původně žádal, aby letadlo zamířilo do Istanbulu. Když mu pilot vysvětlil, že na to nemá dost paliva, souhlasil prý únosce s letem do Larnaky.

Tam krátce po přistání nechal únosce z letadla vystoupit většinu lidí s výjimkou sedmi. Pak se začaly objevovat rozporuplné informace o jeho motivech. Podle prvních chtěl požádat na Kypru o azyl. Další zdroje tvrdily, že na Kypru žije únoscova bývalá partnerka a že požádal o předání písemného vzkazu pro ni.

Kyperský prezident Nikos Anastasiadis velmi rychle vyloučil teroristický motiv činu a řekl, že motiv je ryze osobní a že kyperská vláda dělá maximum pro bezpečí všech pasažérů letadla a ukončení incidentu. Egyptský premiér Šaríf Ismáíl řekl, že motivy se vyjasní až při výslechu. Muž podle něj žádal o schůzku se zástupcem Evropské unie nebo o přesun na jiné letiště. Objevily se ale také informace, že vznesl politický požadavek v podobě žádosti o propuštění žen vězněných v Egyptě.

Egyptská vláda oznámila, že má pochybnosti o pravosti náloží, jimiž muž hrozil, ale že se úřady případem zabývají tak, jako kdyby nálože byly pravé. Kyperská vláda po zatčení únosce oznámila, že muž u sebe pravé výbušniny neměl. Na snímcích, které se objevily z paluby letadla, je vidět únosce s brýlemi a pásem, z něhož vyčnívají dráty.

Egyptská média ho dopoledne identifikovala jako Ibráhíma Samáhu, profesora veterinární medicíny z univerzity v Alexandrii. Později ale kyperské ministerstvo zahraničí uvedlo, že jde o Sajfa Addína Mustafu. "Není to terorismus, ale individuální akce psychicky labilní osoby," sdělil zástupce ministerstva.

Letadlo A320 patří společnosti EgyptAir, podle níž bylo na palubě 56 pasažérů, sedmičlenná posádka a bezpečnostní agent. Mezi cestujícími prý bylo 26 cizinců včetně Britů, Američanů, Nizozemců nebo Řeků. Ranní zprávy hovořily o 81 cestujících.

Kypr hned po přistání letadla uzavřel larnacké letiště a odklonil lety na letiště v západokyperském Pafosu.

Na letiště do Larnaky byla povolána zásahová jednotka a Kypr sestavil krizový štáb. S únoscem vyjednávalo speciální policejní komando.

Únosce držel na palubě do posledních chvil tři pasažéry, bezpečnostního agenta a tři členy posádky. Těsně předtím, než se vzdal, bylo vidět, jak z kokpitu vylezl jeden člověk oknem, zbylí vyšli po schůdcích. Únosce je nyní v policejní vazbě.

Pasažéři popsali, že na palubě letadla byl za letu klid a že si lidé pouze všimli, že letadlo letí příliš dlouho oproti předpokládané půlhodině letu mezi Káhirou a Alexandrií. O tom, že jsou na Kypru, se dověděli až po přistání.

I když se nikomu nic nestalo, incident znovu obrátil pozornost na bezpečnost egyptské letecké dopravy. Egypt se vzpamatovává z důsledků teroristického atentátu na ruské letadlo, v jehož troskách loni na podzim na Sinajském poloostrově zemřelo všech 224 lidí na palubě. K činu se přihlásili radikálové z organizace Islámský stát.