dalajlama192.jpg

Čínské bezpečnostní složky stupňují snahu udržet klid v Tibetu, kde minulý týden přerostly demonstrace k 49. výročí tibetského povstání proti čínské okupaci v násilné protesty. Čína podle agentury AFP nyní posílá do Tibetu další vojenské jednotky a vozidla.

Oficiální média vůbec poprvé připustila, že protičínské demonstrace se rozšířily i mimo Tibet. Agentura Nová Čína přinesla zprávy o škodách v provinciích S'-čchuan a Kan-su, kde při nedělních demonstracích došlo k poškození vládních budov a četných obchodů.

Dalajlama, nejvyšší duchovní představitel Tibetu, ve čtvrtek prohlásil, že je ochotný přijet jednat s čínskými představiteli do Pekingu a že ještě není pozdě vypracovat společné řešení. Zároveň apeloval na světovou veřejnost, aby Tibet podpořila.

"Obávám se, že na základě čínského ujišťování o nastolení klidu a absenci zahraničních novinářů v oblasti dochází ke zkresleným informacím. Jediný, kdo se v Tibetu volně pohybuje, je momentálně armáda. Lidé v Tibetu bojují s hrozící katastrofou, mnoho regionů je odříznuto od světa, chybí lékařká pomoc," dodal.

Spekulace, že by zástupci Pekingu a dalajlama mohli zasednout za jednací stůl, už ve středu potvrdil britský premiér Gordon Brown. Ten podle stanice BBC telefonicky hovořil s čínským premiérem Wen Ťia-paem, který údajně vyjádřil ochotu k dvoustrannému jednání, pokud se tibetští demonstranti zřekne násilí a nebude prosazovat samostatnost Tibetu.

Kdy by jednání měla začít, ale nesdělil. Rozhovory mezi Pekingem a tibetskou exilovou vládou začaly v roce 2002, ale nepřinesly žádný průlom. Poslední se konaly loni v červenci.

Čtěte více: Čína vyostřuje rétoriku, zatýkání v Tibetu údajně pokračuje - ZDE

Čtěte více: Pokud se nepokoje vymknou kontrole, dalajlama odstoupí - ZDE

Další zatčení

Čína nyní posiluje svou vojenskou přítomnost v Tibetu. V jeho metropoli Lhase policie podle čínských zdrojů zatkla 24 lidí. Exilové tibetské skupiny však uvádějí, že zatčených v souvislosti s protesty můžou být už stovky.

"Fakta o jejich zločinech jsou jasná a svědectví jsou průkazná a měli by být přísně potrestáni," řekl o zatčených lidech zástupce lhaského prokurátora Sie Jen-ťün.

Nepokoje se o víkendu rozšířily z Tibetu do sousedních provincií S'-čchuan a Kan-su, kde žije početná tibetská populace. Kanadský televizní štáb natočil záběry, zachycující stovky demonstrantů útočících na vládní budovu v provincii Kan-su nedaleko tibetských hranic.

V Nepálu bylo podle agentury Reuters zatčeno dvacet Tibeťanů, včetně několika mnichů, kteří chtěli v nepálském hlavním městě Káthmándú uspořádat pochod na protest proti čínské politice. Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rigts Watch vyzvala ve čtvrtek Nepál, aby přestal vycházet vstříc Číně a nepotlačoval tibetské protesty na svém území.

Čínské úřady uvalily striktní informační embargo na západní novináře, ze Lhasy byl mezitím vyhoštěn i německý zpravodaj Georg Blume, který jako jeden z posledních informoval o aktuální situaci přímo z místa.

"Čínské vojenské jednotky v Tibetu se nepochybně posilují, nejdůležitější kláštery ve Lhase jsou stále uzavřeny. Co se týká snímků mrtvých z minulého týdne, které exilové kruhy zveřejnily, je třeba i nadále zachovávat zdrženlivost. Situace je velmi nepřehledná a stále nelze spolehlivě dokázat, kdo je za mrtvé z minulého pátku zodpovědný," řekl Blume v rozhovoru pro magazín Spiegel.

Obava z násilností

Mezi tibetskými představiteli podle všeho momentálně vládne napětí. Dalajlama se ve středu sešel s předáky exilových skupin, jejichž mladší aktivisté ho kritizují za údajně příliš mírný postup vůči Číně.

Podle agentury Reuters chtěl znát jejich taktiku při akcích, jako je protestní pochod k čínské hranici, a naopak se jim snažil vysvětlit své důvody, proč prosazuje spíše autonomii jako reálnější variantu než nezávislost Tibetu na Číně.

"Vysvětlil jim své pocity a to, že možná nastal čas uvažovat v dlouhodobých měřítcích," řekl dalajlamův mluvčí. "Ale jestli mu budou naslouchat, to už je jen na nich," dodal.

Schůzka trvala asi dvacet minut a předáci radikálních skupin se pak odebrali na vlastní poradu. Protestní pochody, organizované těmito skupinami a směřující do Lhasy, již byly zahájeny.

Minulý týden indická policie jednu skupinu zadržela, zřejmě ve snaze nejitřit vztahy s Čínou. Další skupina asi padesáti lidí na ni tento týden navázala a indické orgány ji zatím nechávají v klidu.

Těžko lze však očekávat, že by protestní pochod mohl dorazit do Lhasy, jak organizátoři tvrdí. Je pravděpodobnější, že jej čínští pohraničníci na indicko-tibetských přechodech nepustí dále.

Z případných násilností na hranicích má právě obavy dalajlama, proto už v úterý doporučoval pochody zrušit.