Boeselager-hitler__192x128_.jpgPatřil mezi spiklence vedené hrabětem Clausem von Stauffenbergem, kteří v červenci 1944 zosnovali neúspěšný atentát na Adolfa Hitlera. Třebaže byli záhy odhaleni, Philipp svobodný pán Boeselager jako zázrakem veškeré represe přežil. Žádný z členů úzké skupiny jej totiž při brutálních výsleších neprozradil.

V noci na 1. května Boeselager zemřel ve věku 91 let.

Možností, jak zabít Hitlera měl mladý důstojník wehrmachtu hned několik. V roce 1943 připravoval atentát ve štábu skupiny armád Střed, kde stál v bezprostřední blízkosti diktátora.

"Dodnes lituji, že jsem ho tenkrát nezastřelil. Dělilo nás pár desítek centimetrů," vzpomínal před třemi týdny v rozhovoru pro list Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Střílet mělo sedm dalších důstojníků, ale plán byl na poslední chvíli odvolán s tím, že Hitler bude zlikvidován spolu s šéfem SS Heinrichem Himmlerem dvěma bombami umístěnými v letadle. Ani jedna však nevybuchla.

Čtěte více

Vše ve starých kolejích

Boeselagerova odbojová činnost začala na den přesně 30. října 1942, kdy jej požádal o spolupráci na atentátu Henning von Tresckow. Prý neváhal ani na chvíli. Jako svůj hlavní důvod s odstupem let uváděl nacistický holokaust proti Židům.

V rámci Stauffenbergova plánu Valkýra měl Boeselager dodat výbušninu a po atentátu dorazit se svou jednotkou do Berlína a zatknout Himmlera a ministra propagandy Josepha Goebbelse.

Po neúspěchu atentátu dostal včas zprávu "Vše ve starých kolejích" a stačil se nepozorovaně vrátit na výchozí místo.

Díky mlčenlivosti členů skupiny i dalších vojáků unikl pozornosti SS. Přesto nosil u sebe až do konce válkykapsli s prudkým jedem.

Nic proti Cruisovi

Po válce se Boeselager doma v Německu nestal hrdinou. Své zapojení do Stauffenbergovy akce dlouho tajil i před manželkou.

"Byl jsem spíš realista. Nečekal jsem, že nás budou spolupachatelé nosit na rukou," řekl s tím, že jej mnohem více trápilo morální odsuzování atentátu ze strany mnohých Němců, kteří spiklence považovali za zrádce.

"To téma bylo v padesátých a šedesátých letech tabu, prostě se o tom nemluvilo. Němci si nechtěli připustit zločinnost své vlády," dodal.

Německá spolková armáda o Boeselagera dlouho nejevila zájem, o své odbojové činnosti absolvoval jen několik školních přednášek.

Ještě před několika měsíci se vyjadřoval k aféře kolem chystaného hollywoodského velkofilmu Valkýra, v němž Stauffenberga ztvární prominentní scientolog Tom Cruise.

Na kritiku ze strany německých médií Boeselager opáčil: "Pokud nedojde k propagandistickému spojení filmu se sektou, může prestiži protinacistického odboje jen pomoci, pokud Stauffenberga bude hrát slavná herecká hvězda."