condoleeza_riceova_cina__192x128_.jpgAmerická ministryně Condoleezza Riceová žádala Čínu, aby podpořila sankce proti Zimbabwe. Reagovala tak na zveřejnění výsledků prezidentských voleb, ve kterých vyhrál Robert Mugabe. Její protějšek Jang Ťie-čch'iem její názor nepodporuje.

Zimbabwe se dostalo na mezinárodní horká témata k jednání podobně jako Irán a Severní Korea.

Robert Mugabe se v neděli ráno prohlásil vítězem zimbabwských voleb, odpoledne jeho slova podpořila i volební komise. Mubage byl přitom jediným kandidátem, jeho protivník Morgan Tsvangirai z voleb odešel kvůli zastrašování a vraždění příznivců jeho strany policí.

Pobouřený prezident Bush volal po sankcích a požadoval po OSN jasnou akci, včetně zbrojního embarga namířeného proti nelegitimní zimbabwské vládě.

Jang Ťie-čch'iem je toho názoru, že nejdůležitější je nejdříve situaci v zemi stabilizovat a Čína tak nehodlá svou politiku k Zimbvabwe měnit. Čína je momentálně jeden z největších spojenců Zimbabwe a je také významným obchodním partnerem již takto ekonomicky zubožené země.

Čtěte dále o prezidentských volbách v Zimbawe:

Riceová na tiskové konferenci prohlásila, že situace se v Zimbabwe prudce zhoršila a to až na bod únosnosti. "Zmanipulované volby přinesou pravděpodobně další násilí. Mezinárodní společenství musí reagovat rozhodněji. Zimbabwská vláda by neměla mít prostředky k tomu, aby páchala násilí na vlastním národě," řekla ministryně.

Americká ministryně zahraničí podnikla s Jangem také cestu do provincie S'-čchuan, kterou v květnu postihlo ničivé zemětřesení. Novinářům poté řekla, že na ni snaha o rekonstrukci po zemětřesení velice zapůsobila.

Ačkoliv je právě Amerika velkým kritikem Číny v oblasti lidských práv, zaměřila se americká diplomatky spíše na přátelský postoj. Podle jejího tiskového mluvčí jsou lidská práva vždy součástí konverzace.