cinsky_rezim__192x128_.jpgČína se bojí o svůj obraz před chystanou srpnovou olympiádou. Trnem v oku jí jsou tentokrát protesty, které nesouvisí s protibetskými aktivitami. Posledním případem protičínských nálad jsou víkendové nepokoje, které propukly v provincii Kuej-čo.

Nepokoje odstartovala podivná smrt mladé dívky, kterou podle její rodiny násilnil a zbil syn vysoce postaveného úředníka. Takovou verzi dementovala policie, podle níž spáchala 15letá dívka sebevraždu.

"Na místo se přihnalo asi deset tisíc lidí a zcela vypálili budovu oblastního sekretariátu strany. Vypálili také kanceláře oblastní vlády," informovali představitelé města.

"Místní obyvatelé byli velmi rozzlobení z nespravedlnosti, jakou prokázaly místní orgány," řekl agentuře jeden z obyvatel, který se představil jako Chuang.

Otázka lidských práv

Nepokoje ve městě propukly poté, co v sobotu zemřel strýc dívky. Ten se nejvíce angažoval v boji za spravedlnost v případě dívčiny smrti. Nakonec byl násilně zbit, dosud však není jasné kým.

Více článků z rubriky

Policie nechala o víkendu do města povolat posily, na pořádek zde nyní dohlíží zhruba 2 tisícovky policistů. I přesto, že se podle BBC situace již vrátila do normálu, čínské úřady jsou stále ostražité.

Čína je dlouhodobě v hledáčku zahraničních pozorovatelů a snaží se uchovat příznivý obraz země. Zatímco se Peking připravuje na letní olympiádu, vynakládá mnoho sil na to, aby byl v zemi klid.

V pondělí dokonce vláda oznámila, že se hodlá sejí s vyslanci dalajlámy, aby společně jednali o Tibetu. Právě tibetskou exilovou vládu viní Čína dlouhodobě z toho, že se nedávnými bouřlivými protesty ve Lhase snažila poškodit obraz Číny před srpnovými olympijskými hrami.

"Válečný stav"

I přes mezinárodní kritiku Čína v obavách o svůj obraz navenek přitvrdila ve svém postupu proti kritikům režimu. Zároveň nařídila lokálním občanům, aby utlumily petiční kampaně nespokojených občanů a zabraňovaly "masovým incidentům", jako jsou pouliční výtržnosti nebo demonstrace.

"Pekingské olympijské hry se blíží a řádně prováděná petiční a stabilizační práce, ochraňující společenskou harmonii a stabilitu, která zajistí, že pekingská olympiáda proběhne bezpečně a hladce, se stala tvrdou bitvou, v níž musí zvítězit každý úřad na každém stupni," stojí v jedné ze zpráv z konference o stabilitě Číny, která se konala v sobotu.

"Nyní vstupujeme do válečného stavu," hlásá podle ČTK úřední dokument na internetových stránkách oblastní vlády ve východočínské provincii Če-ťiang.

Nespokojení Číňané stále častěji sepisují petice nebo hromadně cestují do provinčních metropolí či Pekingu a stěžují si úřadům na ztrátu půdy nebo korupci lokálních činitelů. Zatímco v roce 2005 evidovaly úřady 12,7 milionu stížností, o deset let dříve to bylo 4,8 milionu protestních petic či stížností občanů.