Chystané olympijské hry v Číně rozdělují světové politiky. Zatímco mezinárodní organizace pro ochranu lidských práv z celého světa naléhají, aby státníci bojkotovali úvodní ceremoniál her, a někteří politici jejich apel následují, jiní se na do Pekingu přeci jen vypraví.

Mezi těmi, kdo na olympiádu pocestují je i americký prezident George Bush nebo jeho francouzský protějšek Nicolas Sarkozy. Bush své rozhodnutí hájí tím, že nepřijet na ceremoniál by bylo urážkou čínského lidu.

 

Čtěte také

 

Bush, který svůj plán zavítat na olympiádu zveřejnil během probíhajícího summitu G8 v Tokiu, se do Číny vypraví se svou manželkou Laurou i za doprovodu svých rodičů. Jak se nechal slyšet, doufá, že se mu podaří získat lístky na basketbalový zápas mezi USA a Čínou.

Chladné přijetí Sarkozyho

Čínský prezident Bushovo rozhodnutí uvítal a ocenil, že olympiádu nepolitizuje. Zdrženlivého přijetí naopak v Číně pravděpodobně čeká francouzského prezidenta Sarkozyho. Ten přitom ve středu také avizoval svou účast na zahajovacím ceremoniálu letní olympiády.

Sarkozy prý není v Pekingu vítán kvůli svým výrokům na adresu Číny, které čínská média označila za krajně nepřátelské. Sarkozy sám se svou cestu na olympiádu dlouho zvažoval.

Opačné rozhodnutí ohledně cesty na olympiádu učinili například český premiér Mirek Topolánek nebo polský předseda vlády Donald Tusk. Zahájení neuvidí ani britský ministerský předseda Gordon Brown - ten ale bude hostem závěrečného ceremoniálu.

Nezúčastní se ho ani německá kancléřka Angela Merkelová, která však zdůrazňuje, že cestu na olympiádu neměla nikdy v plánu.