alexander-luka_enko__192x128_.jpgBěloruský prezident Alexandr Lukašenko podepsal kontroverzní mediální zákon. Ohrožovat může především internetová média. Tamní opozice o něm hovoří jako o "náhubku" pro novináře, píše dnes polský internetový server onet.pl.

Až zákon přijde v platnost, budou registraci stejně jako všechna ostatní media nově podléhat i internetová média. Dodnes stačilo zaregistrovat pouze doménu. Novináři pracující pro zahraniční média budou muset žádat o zvláštní povolení u ministerstva zahraničí. Dalším bodem zákona, je že média nesmí být financována ze zahraničí. Zakázáno je také šířit informace, které "mohou poškodit zájmy státu nebo společnosti". Když média tento zákaz nebudou dodržovat, hrozí jim, že je státní orgány zavřou.

Čtěte také:

Nezávislí novináři bijí na poplach, obávají se, že kvůli novému zákonu bude nedostupná řada internetových stránek. Přitom internet se od roku 1994, kdy se Lukašenko dostal k moci a kdy byla řada nezávislých médií nucena ukončit činnost, stal hlavním zdrojem informací z nezávislých zdrojů.

Tlak řady mezinárodních organizací, mezi nimi také Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, Reportéři bez hranic nebo Mezinárodní federace novinářů, neuspěl a prezident zákon přijal.

Běloruská asociace novinářů v prohlášení uvedla, že prezidentův podpis pod návrhem zákona je dalším důkazem cílené a promyšlené politiky politiky běloruských úřadů v oblasti médií. "V této oblasti si chtějí zachovat naprostou kontrolu i přes protesty z Běloruska i ze zahraničí," uvedla k tomu předsedkyně Běloruské asociace novinářů Žana Litvinová.