0908RUSKO_GRUZIE_EU_DIPLOMACIE_BOJE_14_186__192x128_.jpgRuské jednotky podle gruzínského zdroje v úterý opustily obec Ganmuchuri u hranic s odštěpeneckou gruzínskou provincií Abcházie. Je to první známka stahování ruských jednotek z Gruzie, na kterém se Moskva v pondělí dohodla s představiteli Evropské unie. Oznámil to mluvčí gruzínského ministerstva vnitra Šota Utiašvili.

"Ruské jednotky opustily obec Ganmuchuri v okrese Zugdidi u administrativních hranic s Abcházií. Je to první náznak ruského stahování z nárazníkové zóny, jak je to stanoveno v dohodě podepsané 8.září," uvedl mluvčí.

Nicolas Sarkozy udělal během včerejší návštěvy Ruska a Gruzie malý krok v překonávání nemírových pozicí Moskvy a Tbilisi a s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem se domluvil na stabilizování situace v Gruzii včetně stahování, které má být ukončené do konce měsíce. Stahování se ale netýká obou separatistických provincií Jižní Osetie a Abcházie, nad kterými Moskva drží ochrannou ruku. Medveděv slíbil, že do měsíce vykoná "úplné stažení ruského vojska z gruzínských teritorií, které se nachází vně Abcházie a Jižní Osetie."

Na kavkaze bude 200 pozorovatelů EU

Jako podmínku pro stažení svých jednotek si Moskva stanovila rozmístění mezinárodních pozorovatelů EU. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes potvrdil, že do 1. října bude na hranici mezi Gruzií a Jižní Osetií a Abcházií rozmístěno nejméně 200 pozorovatelů EU. Současně varoval, že odpovědnost za to, že se gruzínská agrese (proti Jižní Osetii) nebude opakovat, bude mít po odchodu ruských sil Evropská unie.

V obou republikách přesto zůstanou ruští vojáci

Do pěti dnů by se podle stejné dohody měla Moskva stáhnout z pěti stanovišť na linii od černomořského přístavu Poti, ležícího asi 20 kilometrů od hranic Abcházie, až po město Senaki.

Moskva se začala stahovat z pozic v Gruzii, ale zároveň ukázala své odhodlání zůstat pánem v obou separatistických gruzínských republikách. V úterý potvrdila, že v každé z nich hodlá dlouhodobě ponechat svoje ozbrojené síly. Podle ruského ministra obrany Anatolije Serďukova zůstane v každé z obou republik 3800 ruských vojáků.

Nová sjednání, ke kterým došlo mezi Sarkozym a Medveděvem na jejich setkání poblíž Moskvy zahrnuje rovněž datum 15. října, kdy by v Ženevě měly začít mezinárodní diskuse o Jižní Osetii a Abcházii, u jejichž statusu si Rusko i Evropská Unie ponechali rozdílné názory.

Medveděv uvedl, že Rusko nebude znovu řešit rozhodnutí o přiznání gruzínských enkláv. "Tato volba je konečná a nevratná," uvedl ruský prezident. Evropská Unie jednoznačně odsoudila "přehnanou reakci" Moskvy ohledně Gruzie.

 

Čtěte více ke krizi na Kavkaze