Ruští vojáci hlídkující u přístavu PotiPouhé dva týdny zbývají do odjezdu pozorovací mise Evropské unie do Gruzie. Skupina o síle 200 osob bude mít za úkol sledovat zejména naplňování dohody o příměří, kterou mezi Ruskem a Gruzií vyjednal francouzský prezident Nicolas Sarkozy. Na vyslání mise se definitivně shodli ministři zahraničních věcí unie na schůzce v Bruselu.

Rusko, které bylo Evropou kritizováno za neplnění příměří, se v neděli stáhlo ze všech pozic v Gruzii, včetně strategicky důležitého černomořského přístavu v Poti.

Součástí dohody unie je vyslání pozorovatelů nejpozději do 1. října letošního roku, pokud se Rusové stáhnou za hranice před konfliktem s Gruzií. 

Miliony eur pro Gruzii

"Stahování vojáků je proces a my jsme rádi, že začal," řekla komisařka EU pro vnější vztahy Benita Ferrero-Waldnerová. Účast v misi zatím přislíbilo 11 zemí: Belgie, Británie, Francie, Německo, Itálie, Polsko, Španělsko, Švédsko a pobaltské země.

Čtěte více o rusko-gruzínském konfliktu

Pozorovatelé by měli odjet také do odštěpeneckých republik Jižní Osetie a Abcházie, mise však bude spadat pod mandát Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). Podle finského ministra Alexandera Stubba by se mělo jednat asi o 80 lidí. Rusko již dříve protestovalo proti možnosti, že by do obou zemí poslala své mise Evropská unie.

Kromě mise vyšle unie do Gruzie až 500 milionů eur na opravu infrastruktury po nedávném konfliktu. Ferrero-Waldnerová o tom informovala ještě před bruselským setkáním. Další prostředky ve výši 100 milionů dolarů budou určeny na pomoc uprchlíkům a přemístěným osobám.

Kritika mírného přístupu

Bez ohledu na humanitární a rozvojové snahy Evropy kritizoval mírný postoj unie generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer. Při své návštěvě v Tbilisi prohlásil, že setrvání ruských vojáků v Jižní Osetii a Abcházii je nepřijatelné.

Čtěte více o postoji Evropy

Podle dohody o příměří musí ruští vojáci opustit gruzínské území, dokument se ale nezmiňuje o žádné z odštěpeneckých oblastí. Ty Rusko uznalo jako samostatné republiky.

Scheffer zároveň vyjádřil plnou podporu členství Gruzie v NATO. "Pokud Rusové zůstanou v Jižní Osetii s tolika vojáky, nepovažuji to za návrat ke statu quo," řekl.

Mluvčí šéfa aliance následně upozornil, že se nejednalo o kritiku dohody EU s Ruskem. "Generální tajemník stále plně podporuje dohodu dojednanou prezidentem Sarkozym. Vyjádřil však výhrady k jeho plnění ze strany Ruska," řekl James Appathurai.

NOVĚ! Blogy na iHNed.cz

Gruzie chce do NATO

Schefferova návštěva v Tbilisi je součástí jednání Rady NATO. Jednání jsou vnímány jako možný základ pro vstup Gruzie do aliance. "Očekáváme, že NATO nyní vyšle jasný signál o nezvratnosti směřování Gruzie do NATO," řekl gruzínský náčelník bezpečnostní rady Alexandr Lomaia.

Přes obecnou západní podporu Gruzie se pravděpodobně členové aliance na dalším rozšiřování neshodnou. Některé zem, v čele s Francií a Německem, si totiž nepřejí další ochlazování ve vztazích s Ruskem.