Ruský prezident Dmitrij MedveděvRozmístění ruských vojsk v Abcházii a Jižní Osetii umožňují smlouvy, které dnes v Kremlu podepsal ruský prezident Dmitrij Medveděv s předáky obou regionů Sergejem Bagapšem a Eduardem Kokojtym. Ceremoniál z podpisu vysílaly ruské televize přímým přenosem.

Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci zaručují podle ruských médií i vojenskou pomoc pro případ, že by se Gruzie opět pokusila ovládnout tyto odštěpenecké oblasti. Jako nezávislé státy je zatím uznalo jen Rusko a Nikaragua. 

Sledujte vývoj rusko-gruzínského konfliktu

V každé oblasti by mělo být podle dřívějších vyjádření Moskvy rozmístěno přibližně 4000 ruských vojáků, převážně v místech, kde už nyní jsou ruské jednotky. Ty však byly původně rozmístěny jako "mírové jednotky" oddělující ozbrojené síly Gruzie a separatistů.

Abcházie a Jižní Osetie se odtrhly od Gruzie po krvavém konfliktu na počátku 90. let. Ale konflikt zůstával víceméně "zmrazený" až do počátku letošního srpna, kdy se gruzínské jednotky pokusily násilím ovládnout Jižní Osetii. Moskva, která nad separatisty držela ochranou ruku, odpověděla zásahem svých jednotek, které postoupily až do nitra Gruzie.

Nové blogy na iHNed.cz

Ruská protiofenzíva rozhořčila Západ, který se obává, že se Moskva znovu snaží získat někdejší sféry vlivu. Rusko se naopak hněvá, že Západ nechápe její zásah proti "gruzínské agresi" a následnou "operaci donucení Gruzie k míru". Vzájemné vztahy se dostaly na nejnižší úroveň od konce studené války.