Prezident v budově obsazené armádou nebyl, skrývá se asi 10 kilometrů od centra města v paláci Iavoloha, kde ho chrání prezidentská garda i civilní stoupenci.

"Ravalomanana teď nemá žádnou moc. Máme v úmyslu obsadit Iavolohu? V příštích 48 hodinách se toho stane hodně," řekl agentuře Reuters předák opozice Rajoelina. "Nebyl jsem to já, kdo vydal příkaz k útoku na palác". K tomu, zda se zítra ujme úřadu prezidenta, se Rajoelina zatím jednoznačně nevyjádřil.

Při útoku na prezidentský palác se ozývaly exploze a střelba, odpor byl minimální. "Vzdej se, vzdej se, pokud tam jsi, vzdej se, protože jsme bratři," volal během akce jeden z vojáků do reproduktoru. Krátce po dobytí paláce střežily dva tanky hlavní vchody do budovy a třetí hlídal před objektem.

"Palác je obsazen. To byla naše dnešní mise. V tuto chvíli nemáme žádné další příkazy,"
sdělil agentuře Reuters uvnitř paláce plukovník, který si nepřál být jmenován. Na otázku, zda armáda plánuje vyslat tanky i k paláci Iavoloha, ve kterém se skrývá prezident Ravalomanana, odpověděl, že ne, a zopakoval, že pro tuto chvíli nemá žádné další příkazy. Přesto podle agentury AP nařídila armáda stoupencům prezidenta v blízkosti paláce, kde přebývá, aby odstranili bariéry, které na jeho ochranu vystavěli.

 

 

Opoziční předák Rajoelina během dne vyzval bezpečnostní složky, aby zatkly Ravalomananu, který navrhl uskutečnit referendum, v němž by občané rozhodli, jestli má ve funkci zůstat. Rajoelinou jmenovaná ministryně spravedlnosti Christina Razanamahasoaová na protivládní demonstraci prohlásila, že prokurátorům nařídila, aby prezidenta zatkli.

Neutrální armáda

Armáda v obdobích politických krizí, kterými země od získání nezávislosti na Francii v roce 1960 prošla, zůstávala neutrální. Dnes ale plukovník Andre Ndriarijaona řekl, že armáda stojí za opozičním Rajoelinou. "Pokud Andry Rajoelina bude schopen vyřešit problémy, stojíme za ním. Řekl bych, že 99 procent vojáků stojí za ním," uvedl.

Rajoelinovy snahy uchvátit moc odsoudila dnes EU i Africká unie (AU). "EU samozřejmě odmítá jakýkoli akt násilí," řekl k situaci na Madagaskaru na tiskové konferenci v Bruselu český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který před novináři hovořil jako zástupce českého předsednictví EU. Schwarzenberg také uvedl, že EU neuzná nikoho, kdo se k moci dostane násilnou, neústavní cestou. Vysoký komisař pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana dodal, že unie situaci na ostrově bedlivě sleduje.

"Situace na Madagaskaru je vnitřním konfliktem. Je to pokus o státní převrat. Pokus o státní převrat odsuzujeme," uvedl po jednání AU Edouard Alo-Glele, beninský zástupce na zasedání. "Vyzýváme obyvatele Madagaskaru, aby ve všem postupovali v souladu s ústavou," dodal.

Vůdce opozice obviňuje prezidenta Ravalomananu z toho, že nezákonně nakládal se státními financemi a vládu ostrova proměnil v diktaturu. Nespokojenost s prezidentem sdílí široká část veřejnosti, řadě obyvatel však také vadí, že nepokoje pokračují již několikátý měsíc a výrazně komplikují hospodářskou situaci v zemi. Násilné protesty si na Madagaskaru od začátku roku vyžádaly nejméně 135 obětí na životech.