Před listopadem byli nesmiřitelní nepřátelé. Známý slovenský disident, dlouholetý šéf křesťanských demokratů a expremiér Ján Čarnogurský a jeho „dvorní“ estébák Ján Plánka. Člověk míní, osud mění.

V případě Čarnogurského se o zvrat ve vztazích mezi otcem a na něho za totality nasazeným člověkem postaral syn.  Zamiloval se do dcery příslušníka komunistické tajné služby Moniky a vzal si ji za manželku. Bývalí nepřátelé teď sedávají společně u rodinného stolu.

Plánovaná vražda?

Otec nevěsty působil na XII. Správě, která byla kontrarozvědkou StB. Podle deníku SME pracoval v letech 1984 až 1989 ve druhém odboru, který měl za úkol vyhledávat vnitřního nepřítele v církvi.

Jak sám Plánka napsal v dotazníku, který je přiložený k jeho spisu v Ústavu paměti národa, měl za úkol rozpracovávat objekty a případy, ve kterých byli vedeni příslušníci rodiny Čarnogurské. Přiznává také, že KSČ přikládala jeho práci mimořádný význam. Izolací osob a demokratických sil se prý snažil zabránit protikomunistickým iniciativám „se snahou za každou cenu zlomit a izolovat představitele opozice.“

Svoji práci zřejmě dělal důsledně. V prvních revolučních listopadových dnech byl Čarnogurský ve vazbě v bratislavském justičním paláci. Jeho propuštění si před 20 lety vykřičel mnohatisícový dav na náměstí. Čarnogurský, který si společně s dalším známým disidentem Františkem Mikloškem na Plánka stěžovali tehdejšímu předsedovi vlády Petru Colotkovi, si dnes údajně na svého trýznitele vzpomíná jen matně.

"Zřejmě na nějakých výsleších byl, ale nepamatuji si, že by byl v mém případě vyslýchajícím," řekl deníku.

Minulý týden přesto pro komerční televizi JOJ Čarnogurský uvedl, že to byl právě Plánka, který mu po listopadu potvrdil, že ho v roce 1987 chtěla StB zabít. Mělo jít údajně o fingovanou dopravní nehodu. "Jezdil jsem méně autem a byl jsem opatrnější," prozradil Čarnogurský, o tom co dělal, když se o plánech StB dozvěděl.

Pracovníci Ústavu paměti národa si myslí, že nemělo jít přímo o likvidaci Jána Čarnogurského, ale zřejmě o zastrašování, které by vedlo k vystěhování za hranice a zbavení občanství v návaznosti na akci Asanace. Operace StB měla za cíl přinutit signatáře Charty 77 k opuštění Československa.

Po vzoru Romea a Julie

Ján Plánka také rétoriku změnil. V rozhovoru pro SME potvrdil, že státní bezpečnost Čarnogurského "rozpracovávala", protože byl podezřelý z nezákonných aktivit díky svým kontaktům s diplomaty a zpravodajskými službami, které na území ČSSR působily.

Tajná služba  považovala Čarnogurského za zkušeného a schopného člověka, s velkým rozhledem a navíc vlivem v podzemním hnutí církve a disentu. "Každý z nás stál na jiné straně barikády. Přes všechny zkušenosti jsem si ho vážil pro jeho odvahu a schopnosti," prohlásil teď Plánka.

Ján Čarnogurský mladší novou situaci komentovat nechce s tím, že je to jejich soukromá věc. Jeho otec také šetří slovy. Pomohl si slavnou hrou: "Můj syn a Monika Plánková se do sebe zamilovali. Od doby Romea a Julie to není nic nezvyklého, že se do sebe zamilují dva mladí lidé pocházející z nesvářených rodin."

Bývalí nepřátelé teď tvoří jednu rodinu. Ján Čarnogurský mladší zastupuje svého tchána před soudem. Všichni teď shodně tvrdí, že to, co se dělo, bylo už hodně dávno.