Obama řekl, že okamžitá pomoc zdevastovanému karibskému ostrovu je nesmírně náročnou operací.

"Prezidenti Bush a Clinton pomohou Američanům, aby přispěli svým dílem, protože reagovat na katastrofu je povinností nás všech," sdělil Obama novinářům na zahradě před Bílým domem. "V těchto těžkých chvílích je Amerika sjednocena."

Bush s Clintonem se na Obamovu žádost spojili pro vytvoření internetových stránek www.clintonbushhaitifund.org, prostřednictvím kterých mohou lidé finančně přispět obětem haitského zemětřesení. "To nejlepší, co mohou američtí občané pro Haiti udělat, je poslat finanční pomoc," uvedl Bush. Clinton se do projektu zapojil jako zmocněnec OSN pro Haiti.

Obama uvedl, že Spojené státy jsou na Haiti zapojeny do jedné z nejrozsáhlejších humanitárních akcí ve své historii. Okamžitá a účinná pomoc stovkám tisícům Haiťanů je prý ale nesmírně náročnou operací.

Pomoc naráží na logistické překážky, haitská vláda nefunguje

Ve zdevastované metropoli Port-au-Prince a na dalších postižených místech přetrvává napětí mezi přeživšími, kterým chybí voda, potraviny a další základní potřeby. Haitská vláda prakticky nefunguje. Zaplněné ulice, zničená infrastruktura a nedostatečná koordinace záchranných prací způsobují, že se pomoci lidem dostává jen pomalu. Někteří lidé mezi sebou o jídlo a pití bojují, situaci navíc ztěžuje rabování.

Pod troskami budov se stále nacházejí živí lidé. Zahraniční pomoc ale naráží na logistické překážky a záchranáři závodí s časem. Aby se práce urychlila, předalo Haiti Američanům kontrolu nad letištěm.

USA mají na Haiti již 4200 vojáků s šesti vrtulníky a do pondělí přijede dalších 6300 mužů. Pomoc potřebuje asi třetina z devíti milionů obyvatel. Dorazili sem také záchranáři, kteří vyprošťovali lidi z budov při teroristických útocích na New York v září 2001.


Zasaženou metropoli Port-au-Prince dnes navíc na několik minut vyděsily následné otřesy o síle 4,5 Richterovy stupnice. Nové škody však nebyly hlášeny.

Americká vláda přislíbila zatím finanční pomoc Haiti ve výši 100 milionů dolarů. Několik milionů se vybralo prostřednictvím SMS zpráv. Angažují se také charity a humanitární organizace z celého světa.