Afghánský prezident Hamíd Karzáí údajně pohrozil, že kvůli tlaku Západu opustí politiku a přejde k radikálnímu hnutí Taliban, které bojuje proti přítomnosti mezinárodních sil v zemi. Informovala o tom dnes britská agentura PA.

Afghánský prezident se tak prý o víkendu nervózně vyjadřoval před skupinou poslanců. K tomuto kroku ho prý může donutit pokračující tlak Západu na to, aby pokračoval v demokratizaci země.

Přestože samotní afghánští poslanci to označili za spíše neškodný výlev, mluvčí Bílého domu Robert Gibbs nad tím neskrýval znepokojení. "Jménem amerického lidu jsme těmito výroky zklamáni," řekl.

Americký činitel také naznačil, že by mohlo být zrušeno Karzáího setkání s americkým prezidentem Barackem Obamou plánovaným ve Washingtonu na 12. května. Schůzka je "zatím" v plánu, podotkl Gibbs.

"Uvidíme samozřejmě, jestli prezident (Karzáí) bude pokračovat ve svých poznámkách, nebo jaký bude další vývoj, abychom se ujistili, že je schůzka konstruktivní," citovala Gibbse agentura AFP. Setkání bylo domluveno během bleskové návštěvy Obamy v Afghánistánu v březnu. 

Vztahy mezi Karzáím a americkou vládou jsou napjaté, protože afghánský prezident obvinil také Washington z vměšování do záležitostí jeho země.

Karzáí se snaží mít kontrolu nad volbami

Nedělní Wall Street Journal k víkendovému setkání Karzáího s poslanci, kterých bylo asi 70, napsal, že afghánský prezident také upozornil, že talibanské povstání by se mohlo začít považovat za legitimní hnutí odporu, pokud se budou USA dál vměšovat do vnitropolitických záležitostí Afghánistánu.

Karzáí vede bitvu s parlamentem, jenž mu nechce umožnit, aby pozorovatele do volebního procesu určoval sám. Od poslanců o víkendu požadoval vysvětlení, proč mu parlament vzdoruje. Podle britské BBC se ukazuje, že se prezident bude snažit všemi prostředky získat kontrolu nad volebním procesem.

Oleje do ohně přilil bývalý zástupce šéfa mise OSN v Afghánistánu Peter Galbraith, který vyjádřil podezření, že Karzáí není duševně zcela v pořádku, a naznačil, že by mohl být závislý na drogách.


Galbraith tak reagoval na Karzáího obvinění pronesené před několika dny, že z pozice představitele OSN zorganizoval rozsáhlé podvody během loňských prezidentských voleb. Podvody byly hlášeny z celé země, Karzáí, který je vyhrál, z nich však obvinil zahraniční pozorovatele, především OSN.

Bývalý americký diplomat Galbraith byl přitom loni z OSN propuštěn právě proto, že řekl, že OSN nedělá dost v boji proti podvodům při volbách. Po volbách komise pro volební stížnosti (ECC), jejímž úkolem bylo kontrolovat regulérnost voleb a v níž zasedala trojice členů dosazená OSN, přitom anulovala třetinu hlasů odevzdaných pro Karzáího jako podvodné.

V rozhovoru pro televizní stanici MSNBC Galbraith řekl, že u Karzáího jsou hanlivé výroky běžné.

"Může být velmi emotivní, impulzívní. Vlastně osoby blízké prezidentskému paláci říkají, že má určitý vztah k nejvýnosnějším vývozním produktům Afghánistánu," prohlásil Galbraith. Bývalý činitel OSN už svůj výrok blíže neupřesnil. Afghánistán je každopádně dlouhá léta největším výrobcem a vývozcem opia.