Úterních protestů v egyptské metropoli Káhiře se podle zpravodajů účastnilo nejvíce demonstrantů za posledních 14 dní. Při protestech minulý týden se údajně shromáždil v egyptských městech v jediný den i více než milion lidí. Káhirské náměstí Tahrír (Osvobození) s přilehlými ulicemi, které se stalo centrem protestního hnutí, měří kolem dvou až tří hektarů, takže se tam vejde při počtu dvou až tří osob na metr čtvereční kolem 60.000 až 90.000 lidí.

Na akci v úterý dorazili i vysokoškolští a středoškolští učitelé a také státní zaměstnanci. Tisícovka demonstrantů zamířila rovněž k parlamentu, kde se za dunění bubnů rozhodli protestovat vsedě či dokonce vleže. Podle agentury AP se 18.000 lidí sešlo v Alexandrii, 8000 v Asijútu a 3000 zaměstnanců Suezkého průplavu v Suezu.

Egyptský prezident Husní Mubárak v úterý po dvou týdnech protestů ustavil komisi, která se má zabývat reformou ústavy týkající se organizace prezidentských voleb. Podle agentury AFP jde o první konkrétní krok k provedení navrhovaných změn, kterými se jeho režim snaží upokojit oponenty v ulicích. V Káhiře, Alexandrii a dalších městech se v úterý uskutečnily další masové demonstrace desítek tisíc lidí za Mubárakovu demisi.

O prezidentových krocích ve státní televizi informoval viceprezident Umar Sulajmán. Mubárak podle něj ustavil komisi k projednání a doporučení ústavních změn, které by měly uvolnit pravidla pro kandidaturu na úřad hlavy státu a omezit počet prezidentských mandátů. Nařídil prý také vytvořit komisi, která by provádění všech navržených reforem sledovala. Oba orgány prý začnou pracovat okamžitě.

Členy komise pro přípravu legislativních změn bude šest soudců a čtyři odborníci na problematiku ústavy. V jejím čele pak stane šéf egyptského nejvyššího odvolacího soudu. Doporučení by Sulajmánovi měla předat do konce měsíce.

Mubárak o mandát v podzimních volbách usilovat nebude

Sulajmána v úterý mezitím ostře kritizoval mluvčí Bílého domu Robert Gibbs, podle kterého ničemu nepomůžou viceprezidentova pondělní tvrzení jako například, že "Egypt není ještě na demokracii připravený". Gibbs také vyzval egyptské vedení, aby konečně ustalo v pronásledování a zatýkání protivládních demonstrantů a novinářů.

Egyptská vláda od zahájení protestů 25. ledna slíbila několik vstřícných kroků. Hlavní požadavek demonstrantů, okamžitý odchod hlavy státu, sám Mubárak odmítl, slíbil však, že v podzimních prezidentských volbách nebude usilovat o šestý mandát.

Již v pondělí vláda oznámila zvýšení mezd státním zaměstnancům a slíbila vyšetřit podezření z podvodů při loňských parlamentních volbách a korupci v úřadech. Mubárak také nařídil vyšetřit střety z minulého týdne, kdy se proti sobě postavili jeho stoupenci s demonstranty, i případy zadržení obhájců lidských práv a novinářů. Výsledky mají být předány do rukou egyptské prokuratury.

Sulajmán po poradě s prezidentem ohledně setkání v rámci národního dialogu dále prohlásil, že byl sestaven jasný plán a časový rozvrh "poklidného a organizovaného předání moci". Mubárak prý rovněž řekl, že demonstranti nebudou stíháni. "Egyptská mládež si zaslouží národní uznání", řekl podle Sulajmána prezident. "Neměli by být zadrženi, zastrašováni nebo jim bráněno ve svobodě vyjádření."

Opozice: Změny jsou jen dílčí

Opoziční hnutí Muslimské bratrstvo, které v neděli spolu s dalšími představiteli opozice poprvé jednalo se Sulajmánem, dosud navržené reformy označilo za "dílčí" a opětovně vyzvalo Mubáraka k odchodu.

Demonstranti se k dosavadním slibům změn stavějí skepticky. Někteří tvrdí, že odejdou až s Mubárakovou okamžitou demisí. "Zranění tu v posledních dnech nebyli," řekl čtyřiadvacetiletý Muhammad. Ale lidé tu mají zdravotní problémy, hygienické podmínky jsou velmi špatné, tvrdí.

Ve snaze udržet masové protesty v pohybu se oponenti soustředili na nedávno propuštěného marketingového ředitele internetové společnosti Google. Stránku na sociální síti Facebook, která žádá, aby se Vaíl Ghaním stal jejich vůdcem, zatím podpořilo podle AP 130.000 uživatelů.

Ghaním byl propuštěn v pondělí poté, co byl podle jeho slov dva týdny držen egyptskou státní bezpečností. Nechal se přitom slyšet, že byl správcem stránky na Facebooku, která sloužila k organizaci aktivistů. V ulicích Káhiry se také sám protestů účastnil.