Rozdílný pohled na konflikt v Libyi dnes nabídli ruské veřejnosti dva nejvyšší představitelé země, prezident Dmitrij Medveděv a premiér Vladimir Putin. Zatímco Putin srovnal rezoluci Rady bezpečnosti OSN o Libyi se středověkou výzvou ke křížovému tažení, Medveděv označil rezoluci za správnou a slova o křižácké výpravě za nepřijatelná. Zároveň nabídl západním státům ruskou pomoc při zprostředkování míru.
Putin podle agentury Reuters při návštěvě podniku na výrobu balistických raket ve Votkinsku řekl, že rezoluce RB OSN je vadná a mlhavá. "Povoluje cokoli. Podobá se středověkým výzvám ke křížovým výpravám," prohlásil.
Několik hodin poté se ke stejnému tématu vyslovil prezident Medveděv, který v rozhovoru s novináři ve své rezidenci v Gorkách Putinovo přirovnání odmítl, aniž premiéra jmenoval. "V projevech, které charakterizují události v Libyi, je zapotřebí projevit maximální přesnost," řekl podle agentury Interfax Medveděv.
"V žádném případě není přípustné používat výrazy, které v podstatě vedou ke střetu civilizací, typu 'křížové výpravy' a podobně. To je nepřijatelné. V opačném případě může všechno skončit daleko hůře, než se nyní děje. To musejí mít všichni na paměti," uvedl prezident.
"Nedomnívám se, že rezoluce RB OSN byla nesprávná, vcelku odráží naše vidění libyjského vývoje," řekl Medveděv v přímém protikladu s výroky Putina. Prezident dodal, že rozhodnutí Ruska zdržet se při schvalování rezoluce hlasování bylo "kvalifikovaným odmítnutím veta".
Podle Medveděva Rusko nyní nemůže tvrdit, že při hlasování nevědělo, co dělá. "Udělali jsme to s rozmyslem, takové byly mé instrukce ministerstvu zahraničí," řekl prezident.
Rusko je podle Medveděva připraveno nabídnout při urovnání konfliktu své služby jako prostředník. Libyjská situace je podle něj nepřehledná, v zemi neexistuje koalice schopná realizovat koordinovanou politiku. Pro mnohé západní země je podle Medveděva libyjský vůdce Kaddáfí nepřijatelnou figurou, ale Moskva své vztahy s Tripolisem nepřerušila. "Proto může být naše zprostředkování využito," uvedl.
Putin v dnešním projevu o Libyi hovořil zcela jinak. Připustil, že vláda libyjského vůdce Muammara Kaddáfího nesplňovala demokratická kritéria, ale to podle něj neopravňovalo k vojenské intervenci. Prohlásil také, že události v Libyi ukazují, že Rusko by mělo posilovat své obranné schopnosti.
Putin řekl, že zasahování do vnitřních záležitostí jiných zemí se stalo trendem zahraniční politiky Spojených států. "Během Clintonovy éry bombardovaly Bělehrad, Bush poslal jednotky do Afghánistánu, potom s vymyšlenou a falešnou záminkou poslal síly do Iráku, zlikvidoval celé irácké vedení - dokonce děti v rodině Saddáma Husajna," pokračoval ruský premiér.
"Teď je na řadě Libye, pod záminkou ochrany mírumilovných obyvatel. Ale při bombardování jsou to právě civilisté, kdo umírá. Kde je logika a svědomí?" ptal se premiér.
Medveděv a Putin dosud v otázkách zahraniční politiky vždy vystupovali koordinovaně. Tandem, v němž hlavní slovo podle médií patří Putinovi, má během letoška oznámit, který z obou politiků se stane kandidátem pro prezidentské volby plánované na příští rok.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist