izrael_tank_nasili_palestina_gaza_192.jpgIzraelští vojáci se stáhli z pásma Gazy a vyčkávají u hranic. Končí tak rozsáhlá ofenziva izraelské armády, která probíhala od soboty. Tři dny pobytu Izraelců na palestinském území mají na svědomí jedno z největších největších krveprolití od konce šestidenní války v roce 1967.

"Operace končí. Prakticky všechny naše síly se vrátily do Izraele," sdělil mluvčí izraelských ozbrojených sil. Že operace Horká zima skončila, potvrdil i armádní rozhlas.

Jen od soboty má izraelská armáda na svědomí 70 mrtvých Palestinců, za několik posledních dní boje proti radikálním ozbrojencům zemřelo na sto palestinských příslušníků. Přitom sobota se pro Palestince stala možná nejkrvavějším dnem za několik posledních let. Zemřelo jednašedesát lidí včetně několika dětí. V reakci na to Egypt znovu otevřel svou hranici, aby poskytl zdravotní pomoc nejhůře raněným.

Čtěte více: Násilí v Gaze pokračuje, Abbás přerušil mírové rozhovory - ZDE
Čtěte více: Izrael spustil protiraketový systém - ZDE

V bilanci ofenzivy ale nefigurují jen ztráty na životech a značné škody na majetku. Krvavá operace izraelské armády má na svědomí také těžké rány, které zasadila mírovému procesu. Palestinská samospráva v reakci na ofenzivu přerušila všechny kontakty s Izraelem a předseda samosprávy Mahmúd Abbás vyloučil pokračování mírových jednání, které Palestina s Izraelem zahájila loni v Annapolisu.

Pomoci znovu obnovit mírová jednání se pokusí šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v pondělí odlétá do Izraele.

Veškeré naděje kolem obnovených mírových jednání nicméně vystřídaly prudké boje a agresivní rétorika. Palestinské militantní hnutí Hamás hovoří o stažení izraelských vojsk jako o porážce nepřítele a označuje to za své vítězství.

Palestina_boje_obyvatele_192x128.jpgKritika ze světa míří na obě strany

Minulý týden zahájila izraelská armáda rozsáhlou operaci proti bojovníkům, kteří v posledních dnech ostřelovali izraelské území desítkami raket. O život při těchto útocích přišel izraelský student, dalších šest civilistů bylo zraněno.

Čtěte více: Izraelci žalují vládu za raketové nebezpečí - ZDE

V reakci na to izraelská letadla začala útočit proti cílů v pásmu Gazy, v sobotu pak vojáci překročili hranici a vstoupili na palestinská území.

Kvůli vojenské ofenzivě si Izrael vysloužil ve světě kritiku za neúměrné použití síly při operaci, ve které přišly o život desítky civilistů, z toho několik dětí. Odsouzení ale svět podrobil i Palestince za raketové útoky na židovský stát.

Izrael ale na podobné výtky reaguje dotčeně. "Se vší úctou... nikdo nemá právo kázat Izraeli morálku za to, že využil základního práva na sebeobranu," odpověděl včera izraelský premiér Ehud Olmert na výzvy EU a OSN k ukončení bojů.

Konec rozhovorů, osočování pokračuje

"Je nemyslitelné, aby izraelská reakce na ostřelování palestinskými raketami, které odsuzujeme, byla natolik hrozivá," prohlásil v reakci na izraelskou obhajobu palestinský prezident Abbás. "Jejím terčem se stávají nevinní, ženy, děti a starci. To, co se děje v pásmu Gazy, je více než holocaust," dodal.

Obě strany přitvrdily ve "válce slov". Nesmiřitelná rétorika, často odkazující na druhou světovou válku, je pro znovu rozhořelý konflikt mezi Palestinou a Izraelem typická.

V pátek například vyvolal pobouření náměstek izraelského ministra obrany, když pohrozil Palestincům "holocaustem". Později vysvětlil, že výraz použil v obecnějším smyslu, jako synonymum katastrofy.

Na obranu Palestinců pak přispěchala s podobným slovníkem i Saúdská Arábie, klíčový regionální prostředník. "Izrael... napodobuje nacistické válečné zločiny," uvedla včera oficiální saúdská tisková agentura.

Za "nové nacisty" vzápětí označilo Izrael i radikální hnutí Hamás, které z Gazy, navzdory izraelské ofenzivě, dál vysílá rakety obohacené o nové díly, propašované ze sousedního Egypta.