bruni-charles192.jpgMá to být šestatřicet hodin, které předznamenají novou éru v britsko-francouzských vztazích. Tak aspoň prezident Nicolas Sarkozy popisuje svou návštěvu Velké Británie, na níž se má sejít s řadou tamních politiků a dohodnout nové projekty i širší ideje vzájemné spolupráce.

"Nastal čas, aby konečně vzniklo nové franko-britské bratrství. Británie pevně patří do moderní Evropy, která se neobejde bez anglického jazyka, silné ekonomiky a vojenské síly," řekl Sarkozy v rozhovoru pro stanici BBC před středečním příjezdem.

Sarkozy podle tamního tisku přijíždí do Británie s několika nabídkami. Chce se podílet na plánované modernizaci a celkovém oživení britské jaderné energetiky, ale zamýšlí také oživit vojenskou spolupráci obou zemí v rámci NATO a Evropské unie. Francouzský prezident navíc podporuje kandidaturu bývalého britského premiéra Tonyho Blaira na funkci prvního "evropského prezidenta".

ČTĚTE VÍCE

Sarkozy: Bojkot olympiády? Ano, to je možnost

Premiér Fillon vystupuje ze Sarkozyho stínu

Sarkozy představil reformy, díl druhý

Manžele Sarkozyovy na letišti Heathrow podle protokolu přivítal korunní princ Charles s manželkou, vévodkyní z Cornwallu. Poté se francouzský prezidentský pár přesunul do nedalekého Windsoru, kde absolvoval oficiální přivítání královnou. Odpoledne pronese projev k oběma komorám parlamentu, ve čtvrtek program pokračuje politickými a obchodními jednáními.

FOTOGALERIE

Sarkozyovi, nejsledovanější pár v Anglii

Kauza první dáma

Sarkozyho příjezd je v obou zemích velkou událostí. Vedle závažných politických a ekonomických otázek na sebe poutá i společenskou pozornost. Prezidenta provází jeho nová manželka Carla Bruniová, jejíž patnáct let starý fotografický akt se v úterý objevil v katalogu dražebního domu Christie's.

Britský a francouzský tisk i proto spekuloval, jak proběhne přijetí manželského páru ve Windsoru. Některé bulvární listy podle agentury Reuters publikovaly souhrn provokativních výroků bývalé zpěvačky a modelky Bruniové a těší se na rušnou státní návštěvu.

sarkozy-gb530.jpg

Navzdory některým faux pas z nedávné minulosti se ale média vesměs shodují, že nová první dáma Francie v prvním skutečně velkém vystoupení po boku manžela obstojí. "Pečlivě se připravila, měla by snadno dostát svému postavení," konstatoval list Le Figaro s tím, že Bruniová je vzhledem ke své profesi zvyklá pohybovat se ve vysokých společenských kruzích.

ČTĚTE VÍCE

Bruniová promluvila, vzápětí se omlouvala

Nicolas Sarkozy: soukromí ve službě politiky

Jak Sarkozy propadl šarmu Carly B.

Noví spojenci?

anglie-francie192.jpgTřebaže komentátoři připouštějí, že Bruniová zřejmě svého manžela v médiích krátkodobě zastíní, dvoudenní návštěva Británie je velkou zkouškou především pro samotného prezidenta. Mnozí vnímají jeho cestu jako další z pokusů získat zpět vysokou popularitu, jíž se těšil těsně po loňském zvolení do úřadu.

Sarkozy v nadmíru vstřícném interview na BBC zdůraznil svůj obdiv k britské důležitosti a dynamičnosti. Vyjádřil pochopení pro dlouhodobé britské vztahy se Spojenými státy, upozornil ale, že hlavní místo země je v evropském společenství.

"Velmi dobře rozumím, že si Británie přeje i nadále udržovat zvláštní vztah k USA, ale to jí zároveň nebrání, aby zaujala své oprávněné místo v Evropě," řekl Sarkozy.

Očekává se, že Francie po dlouholeté intenzivní spolupráci s Berlínem nyní může v rámci Evropské unii hledat klíčového spojence právě ve Velké Británii. Sarkozyho předchůdce Jacques Chirac byl v Londýně naposledy v roce 2004, vztahy obou zemí ale tehdy byly na bodu mrazu kvůli neshodám ohledně války v Iráku.

Sarkozyho rozhovorům s premiérem Brownem mají dominovat témata jako bližší spolupráce v Afghánistánu, imigrační politika či otázka jaderné energie.