g8-bush-medvedev__192x128_.jpgRuský prezident oslovoval toho amerického Georgi, jednání ve zdánlivě přátelském duchu se ale vedla o tématu, které Mosku a Washington stále nesmiřitelně rozděluje.

Dmitrij Medveděv se sešel s Georgem Bushem na začátku třídenního summitu skupiny G8, tedy sedmi nejvyspělejších zemí světa a Ruska, který se koná v Japonsku.

Medveděv v pondělí znovu varoval Bushe před myšlenkou umístění protiraketové základny ve střední Evropě, konkrétně radaru v Česku a raket v Polsku, popřípadě v Litvě, pokud se Američanům nepodaří s polskou diplomacií dohodnout.

"Ruský prezident vyjádřil vážné znepokojení nad informacemi tisku o jednání Spojených států a Litvy o možném umístění základny s protiraketovými střelami (v této baltské zemi)," sdělil agentuře AFP Medveděvův diplomatický poradce Sergej Prichoďko. "Pro Rusko je to zcela nepřijatelné," dodal.

Moskvu dráždí i Litva

Šéfka americké diplomacie Condoleezza Riceová, která v úterý podepíše v Praze česko-americkou dohodu o radaru, spolu s americkým ministrem obrany Robertem Gatesem označila počátkem července Litvu za "dobrou alternativu" Polska pro umístění střel, pokud jednání s Varšavou selžou.

Čtěte aktuální podrobnosti o radaru a raketách ve střední Evropě

Rusko už od počátku proti umístění radaru v Česku a střel v Polsku protestuje, což zdůvodňuje obavami z vlastního ohrožení. Zřízení sila v Litvě, která je Rusku ještě blíže než Polsko, se jeví jako ještě nepřijatelnější i vzhledem k tomu, žeLitva byla po desítky let součástí Sovětského svazu ovládaného Moskvou.

Georgi, říkal Medveděv

Během asi hodinového rozhovoru se oba prezidenti snažili o udržení alespoň zdánlivě přátelské atmosféry. Medveděv oslovoval Bushe křestním jménem a ten na oplátku prohlásil, že mu nový ruský prezident připadá "důvěryhodný".

"Věřím, že když mi něco říká, myslí to vážně," řekl Bush. "Zatímco v některých oblastech se neshodujeme, jsou také oblasti, ve kterých, jak vím, můžeme spolupracovat pro společné dobro," dodal. O podrobnostech neshod ale byli novináři odkázaní na diplomata Prichoďka, který je s nimi seznámil po tiskové konferenci.

Medveděv na tiskové konferenci sdělil, že se Rusko a USA shodují v otázkách týkajících se například Íránu a Severní Koreje.

Čtěte více o summitu G8

g8-summit-karikatury__192x128_.jpgSummit musel změnit priority

Třídenní summit zemí G8 (kam patří USA, Británie, Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo a Rusko) začal setkáním s lídry vybraných afrických zemí. Vrcholná schůzka má být totiž zaměřená mimo jiné na rozvojovou pomoc černému kontinentu.

Původním tématem japonské schůzky měla být klimatická otázka, v současnosti plačivé globální problémy jako recese, drahá ropa a zejména potravinová krize ale donutily státníky odsunout klima na druhou kolej.

Hned v úvodu se dostalo i na kritiku červnových voleb v Zimbabwe, které vyhrál dlouholetý autoritářský vůdce Robert Mugabe a které americký prezident George Bush označil za zmanipulované. K situaci v Zimbabwe se vyjádřili i britský premiér Gordon Brown a německá kancléřka Angela Merkelová.

Mugabe, jehož milice vedly násilnosti proti opozici v čele prezidentským kandidátem Morganem Tsvangiraiem, dal ale ostentativně najevo, že si z názorů většiny světa nic nedělá.