olympiada-cina-tibet-192.jpgZ pohledu čínské vlády je to zřejmě jeden z nejhorších scénářů. Několik měsíců před olympiádou, jež má světu představit prosperující, jednotnou a harmonickou Čínu, musí Peking čelit mezinárodnímu tlaku kvůli zásahu proti tibetským demonstrantům.

Čtěte více: Pokud se nepokoje vymknou kontrole, dalajlama odstoupí - ZDE

Nynější krize v Tibetu snaze Číny o změnu spíše negativního image země na Západě vážně škodí. Předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering v úterý vyzval politiky, aby osobně bojkotovali pekingskou olympiádu na protest proti násilnému rozdrcení protestů v Tibetu tím, že zruší své plánované cesty.

"Pekingu musíme vyslat jasný signál," zdůraznil politik z německé vládní Křesťanskodemokratické unie (CDU).

Plošný bojkot olympijských her Pekingu ale nehrozí, evropské olympijské výbory včetně českého již v pondělí možnost olympijského bojkotu odmítly. Vyjádření ministrů sportu EU více méně dalo zapravdu víkendovému apelu Číny i vyjádření tibetského duchovního vůdce dalajlamy, že politizace olympijských her ničemu neprospěje.

Čtěte více: Ministr Liška chce bojkotovat olympiádu v Číně - ZDE

Přečtěte si i některé další kritické ohlasy - ZDE

Kritika i pozitiva

Chystaná olympiáda nicméně vrhla na Čínu zájem médií. Peking čelí již delší dobu kritice zejména od neziskových organizací, za zacházení s lidskými právy a zahraniční politiku. Podle zprávy zveřejněné v pondělí zatkla čínská policie v roce 2007 z politických důvodů 742 lidí. Je to nejvíce za posledních osm let.

Přesto třeba i analytici z "odpadlického" Tchaj-wanu přiznávají, že kvůli olympiádě udělala Čína řadu pozitivních kroků: vyslala ženisty do Dárfúru, zpřísnila kontrolu kvality vyvážených potravin a výrazně ztížila odsouzení lidí na smrt, v jejichž počtu je na prvním místě.

Čínská vláda rovněž zpřísnila zákony o obchodu s lidskými orgány, v Pekingu se uzavřely továrny, jež nejvíc znečišťovaly životní prostředí.

Reportáže HN z předolympijského Pekingu

Skuliny v čínských hradbách

Reportáž z Pekingu devět měsíců před zahájením her.

 

Není to jenom kanál, je to i park

Od hlavního olympijského komplexu má být areál vodních sportů podle mediální příručky 36 kilometrů a jelikož základní cena je dva juany za kilometr, lze konečnou částku odhadnout velmi přesně.

 

Olympiáda ve znamení draka

Proč bude největší všesportovní událost na světě v Číně? Odpověď může být jednoznačná, mnoholičná i žádná.

 

Čínský Manhattan

Obrovská poptávka po nemovitostech láká do Číny nejen největší světové investory, ale také nejlepší architekty.

HRY: PEKING ČELÍ KRITICE

Hry vezmou vodu farmářům

Peking má obavy, že v době, kdy bude čelit náporu turistů během letních olympijských her, se zvýší spotřeba vody až o třicet procent. Proto se snaží zajistit, aby se voda do měst dodala z ostatních částí země. To ale vyvolává kritiku.

An Čchi-jüan, vysoký komunistický představitel z provincie Šan-si, řekl nedávno britskému listu The Financial Times, že snaha o co největší zásobení Pekingu vodou ohrožuje živobytí milionů lidí v okolí a jiných částech země. Není přitom obvyklé, aby vysoký představitel komunistické strany takto otevřeně kritizoval chování vlády.

"Aby se zachovala kvalita vody v Pekingu, musíme zavřít všechny naše továrny. Ale my potřebujeme nějak žít. Proto tvrdím, že vláda musí Šan-si kompenzovat," řekl An Čchi-jüan. "Peking čelí vodní krizi a o vodu soupeří s okolními městy," říká také Wang ťien, známý aktivista z Pekingu.

Tibet brání i buddhista Gere

Kvůli zásahu v Tibetu nyní čínskou vládu kritizuje i hollywoodský herec Richard Gere, který je sám buddhistou.

"Když se Číňané v této situaci nezachovají odpovídajícím způsobem, když nezmění způsob jednání, nepřiznají, co se děje, pak si myslím, že olympiádu musíme rozhodně bojkotovat. Je nepředstavitelné, abychom se nadále tvářili, jakože se nic neděje. To nepřipadá v úvahu," prohlásil.

Herecká hvězda přitom zdůraznila, že až dosud byl proti bojkotu her.

"Když jsou lidé připraveni o možnosti rozvoje, o vzdělání či zdravotní péči, nemohou s tím dlouhodobě žít. Když lidé musí běžet s hlavou proti zdi, musí jednou dojít k explozi," tvrdí Gere. To, že nyní v Tibetu došlo k násilí, ho prý nepřekvapilo. Gere přirovnává dalajlamu k Ježíši Kristovi.

Spielberg vytýká Pekingu Dárfúr

Olympiádě v Pekingu ukázal záda i Steven Spielberg. Minulý měsíc oznámil, že skládá svou funkci uměleckého poradce při úvodní a závěrečné ceremonii her.

Jako hlavní důvod uvedl, že ačkoliv má Peking silný vliv na vládu v Chartúmu, příliš se ji nesnaží přimět k ukončení konfliktu v Dárfúru. "Svědomí mi nedovoluje, abych pokračoval," prohlásil Steven Spielberg. "Zatímco čínští představitelé mi sdělovali, že pracují na ukončení tragédie v Dárfúru, utrpení pokračuje."

Spielberg se tak přidal na stranu hollywoodských hvězd, celebrit, sportovců a bývalých významných politiků, kteří viní Čínu z toho, že kvůli ekonomickým zájmům v Súdánu kryje tamní vládě záda v konfliktu v oblasti Dárfúru.

Nejznámější aktivistkou ohledně Dárfúru je Mia Farrowová, jež hovoří o "genocidní olympiádě".

Zázemí atletů? Raději v Ósace

Sportovci z několika zemí se na své závody v Pekingu budou připravovat raději v Japonsku. A to navzdory tomu, že to je finančně mnohem nákladnější a náročnější na dopravu.

Japonskému zázemí tak údajně dají přednost někteří atleti z Británie, Irska, Spojených států, Švédska či Německa. Například britští plavci se budou připravovat v japonské Ósace. "Z Ósaky je do Pekingu přímé letecké spojení, to umožňuje atletům, aby zde dopoledne trénovali a odpoledne letěli do Pekingu," říká Dave Richards, šéf britských plavců.

Američtí sportovci si zase do Číny vezou vlastní jídlo. Mají pochybnosti o kvalitě čínského jídla, protože se objevují informace o používání léků a růstových hormonů v této asijské zemi. To vyvolalo spekulace o možném zavinění pozitivního dopingového testu.

Etiopské legendě vadí čínský smog

Světový běžecký rekordman Haile Gebrselassie oznámil, že na hrách v Pekingu nepoběží maraton.

Etiopský vytrvalec vyloučil svou účast v nejdelším běhu na hrách kvůli znečištěnému ovzduší, které by mohlo zhoršit jeho astma. Překvapivě řekl, že plánuje startovat na dráze na 10 tisíc metrů. "Znečištěné ovzduší je hrozbou pro mé zdraví a bylo by pro mě těžké v současném stavu běžet 42 kilometrů," prohlásil Gebrselassie, držitel 26 rekordů.

Etiopská atletická federace však oznámila, že by tím porušil regule, protože o účasti sportovců na OH rozhoduje výhradně její vedení. "Jestli poběží nebo ne, to na Gebrselassiem vůbec nezáleží," řekl technický ředitel federace Dube Jillo. "O tom, jestli je dost zdravý, aby mohl maraton běžet, rozhoduje vedení federace," dodal.

Britové na OH nesmí politikařit

Lidská práva jsou pro Čínu citlivým tématem a nikdo ji raději nechce příliš provokovat. Britští sportovci, kteří se zúčastní srpnových olympijských her v Pekingu, během nich nesmějí mít politicky citlivé poznámky a musejí se vyhnout jakýmkoli politickým gestům.

Národní olympijský výbor v tomto smyslu zařadil zvláštní klauzuli do smluv, které musí každý olympionik podepsat. Klauzule ve smlouvě podle mluvčího Britského olympijského výboru Grahama Mewsona nebrání sportovcům, aby se svobodně vyjadřovali, když se jich na politické názory někdo zeptá při rozhovoru.

"To je úplně něco jiného než sportovec, který zvedne svůj dres, aby odhalil tričko s nápisem Svobodu Tibetu," vysvětlil. Politickým projevům a gestům se musejí vyhýbat rovněž belgičtí sportovci.