dalajlama192.jpgPůsobí to trochu jako ping pong. Mezinárodní společenství adresuje Číně po protestech během běhu olympijské pochodně v Evropě a USA důrazné rezoluce, Peking ale kritiku odmítá a viní Západ ze snahy o politizaci her.

V Mezinárodním olympijském výboru (MOV), který v pátek ukončil několikadenní "krizový mítink" v dějišti her, má zatím Peking i nadále spojence. Šéf MOV Jacques Rogge v pátek podle agentury AP zopakoval, že výbor nebude nutit Peking k jednání o Tibetu, lidských právech či jiných politických otázkách. Ještě ve čtvrtek přitom Rogge vyzval Čínu k dodržení závazků v oblasti lidských práv.

"Byl to závazek spíše morální než právní, ale požadujeme, aby Čína tento závazek absolutně respektovala," prohlásil předseda MOV.

Dialog čínské vlády s tibetským dalajlamou označil Evropský parlament ve čtvteční rezoluci za podmínku, při jejíž nesplnění vyzval šéfy členských zemí k bojkotu zahajovacího ceremoniálu.

Výzva z Bruselu zazněla v době, kdy jen část předáků sedmadvacítky zaujala k účasti na olympiádě jednoznačný postoj. Zahajovací ceremoniál podle svých mluvčí nenavštíví například britský premiér Gordon Brown či generální tajemník OSN Pan Ki-mun, oba však údajně z důvodu dopředu známé termínové kolize.

Čtěte více

Jasně si promluvit o tibetském tématu chce s čínskými představiteli předseda Evropské komise José Manuel Barroso, který Peking navštíví 24. a 25. dubna. "Chci jim objasnit rozpor, jaký existuje mezi organizací takového svátku, jako jsou olympijské hry, a situací útlaku a napětí," prohlásil Barroso.

Tibetský duchovní vůdce ve čtvrtek znovu opakoval, že Čína si zaslouží, aby hostila olympijské hry, ale že protestující mají zároveň právo nenásilně vyjádřit svůj názor.

Konec defenzivy

protesty-tibet-pariz_192x128_.jpgPeking v reakci na vlnu protestů provázející olympijskou štafetu začíná opouštět čistě defenzivní pozici. Čínský velvyslanec v Berlíně Ma Kam-rong v rozhovoru pro deník Tagesspiegel ve čtvrtek uvedl, že "situace v oblasti lidských práv nebyla v Číně nikdy tak dobrá jako dnes".

Kritiku potlačování protestů v Tibetu vysvětlil negativním přístupem médií. "Fakt, že Čína je občas špatně hodnocena, je neoddělitelný od článků karikujících skutečnost," prohlásil velvyslanec.

Podobně důrazně Čína odsoudila také středeční rezoluci americké Sněmovny reprezentantů, který vyzvala Peking k "ukončení potlačování nenásilných tibetských protestů" a zastavení kulturní, ekonomické, náboženské a jazykové represe v Tibetu. Dokument předložený předsedkyní sněmovny, demokratkou Nancy Pelosiovou, také označil reakci Pekingu na březnové nepokoje v tibetském správním středisku Lhase za nepřiměřenou.

Podle mluvčí čínského ministerstva zahraničí Ťiang Jü je rezoluce dolní komory amerického Kongresu protičínská a vychází z chybných údajů.

"Rezoluce zaměňuje černou za bílou. Nejen že někteří zlomyslní členové americké Sněmovny reprezentantů neodsoudili útoky, ničení, rabování a žhářství ve Lhase, ale dokonce vše obrátili proti čínské vládě a čínskému lidu," prohlásila Ťiang.

Číně se nelíbí ani otevřeně odmítavý postoj zemí, jimiž prochází běh s olympijskou pochodní, ke skupině čínských bezpečnostních složek. Ty provázely štafetu v Londýně, Paříži i San Franciscu, ale tento týden se proti jejich přítomnosti v blízkosti pochodně vyslovily Austrálie a Japonsko.

"Postarat se o bezpečnost je úkol naší policie, řekl agentuře Kyodo předseda japonské komise pro národní bezpečnost Šinija Izumi. Čínský velvyslanec se následně sešel s policejním šéfem Nagana, kde se pochodeň ocitne 26. dubna, a vyzval ke vzájemnému sladění bezpečnostních operací.

Reakce organizačního výboru navíc ukazují, že MOV a Peking stále nemají definitivní představu o tom, co bude během her považováno za nemístnou politickou angažovanost a co nikoli. Například němečtí sportovci chtějí vyjádřit své obavy ze situace v Tibetu přímo během her a navléci si náramky s nápisem "Sportem za lidská práva".

Rogge už dříve prohlásil, že během olympiády nelze nikomu upřít právo na svobodné vyjadřování, zároveň ale upozornil, že "politickou propagandu" na olympijských sportovištích zakazuje článek 51.3. charty MOV.

"Pro sportovní funkcionáře je snadnější říct, co je dovoleno. Pak je automaticky vše ostatní zakázáno. V nás sportovcích ale zůstává nejistota," postěžoval si německý kanoista Stefan Pfannmöller, který však Roggeho vyjádření přesto pokládá za "pozitivní zprávu"

Obavy obchodníků

Podnikatelé ze západních zemí začínají zvažovat, zda spory provázející přípravy na olympiádu neovlivní jejich obchodní vyhlídky.

"Ještě sice nebyl zrušen žádný kontrakt, ale nálada už je jiná," popsal vývoj v Číně pařížský deník Le Monde. Podle listu byl francouzský velvyslanec od poloviny března už třikrát předvolán na ministerstvo zahraničí v Pekingu.

Kritika Západu sílí i v čínských médiích. Na hojně navštěvovaném čínském internetovém serveru Internet Sohu se začaly v diskusních fórech objevovat příspěvky připomínající, že ti západní politici, kteří dnes Čínu kritizují, při svých návštěvách v Pekingu lobbovali za zisk lukrativních zakázek.