Prohlášení o vojenské odpovědi ze strany Kremlu vydalo ruské ministerstvo zahraničí pár hodin po podpisu dohody.
Dohodu o radaru v úterý v Praze podepsali šéfové diplomacií obou zemí, nyní ji ještě musí ještě schválit český parlament.

Reakce na podpis smlouvy o radaru

Americký protiraketový deštník podle Moskvy je s to narušit bezpečnost a stabilitu nejen v Evropě, ale i v globálním měřítku. "Nabude-li dohoda s USA, podléhající ratifikaci v českém parlamentu, právní závaznosti a začne-li se u našich hranic skutečně rozmisťovat americký strategický systém protiraketové obrany, budeme nuceni reagovat nikoliv diplomatickými, ale vojensko-technickými metodami," varovala ruská diplomacie.

Moskva uvedla, že umístění systému v blízkosti ruských hranic by mohlo oslabit obranu země. Již dříve Rusko pohrozilo, že na případné základny v Česku a Polsku zaměří svoje rakety.

Podrobnosti k chystané vojenské odpovědi na radar ministerstvo neuvedlo.

Radar je Rusku trnem v oku  

Těsně před tím, než stvrdili ministr zahraničí Česka Karel Schwarzenberg a šéfka americké diplomacie dohodu o radaru svými podpisy, tlumočil v Lidovém domě v Praze vzkaz z Moskvy zástupce ruské strany.

"Radar v České republice odmítáme, nebudeme ale nikoho bombardovat," oznámil Čechům a Američanům ruský generál Jevgenij Bužinskij.

Ještě předtím nejmenovaný vysoce postavený ruský diplomat prohlásil, že uzavření dohody komplikuje globální bezpečnost a ruší rusko-americké konzultace o protiraketovém štítu.

"Byl učiněn dlouho ohlašovaný krok, který podle našeho názoru nezvýšil bezpečnost na evropském kontinentu. Naopak komplikuje problémy bezpečnosti v globálním měřítku," citovala agentura Interfax tohoto nejmenovaného diplomata.

Podle jeho vyjádření podpis dohody o radaru ve svém důsledku ruší úmluvu mezi Moskvou a Washingtonem o konzultacích o protiraketovém systému.

Vše o návštěvě šéfky americké diplomacie v Praze