Příčinou selhání při zkoušce byla chyba senzoru na protiraketové střele. S odvoláním na americké vojenské zdroje o tom informovala agentura Reuters.

Několik vteřin před plánovaným zásahem falešné balistické střely selhalo antiraketě infračervené čidlo, které slouží k přesnému navedení na útočnou raketu. Obranná střela proto ve výšce 150 kilometrů nad Havají minula cíl.

Přiznání: Bylo to selhání 

"Bylo to selhání," přiznal po testu ředitel námořní části tichomořského protiraketového programu Brad Hicks. "Snad to byl pouze problém té konkrétní antirakety a ne celé vývojové řady," dodal s tím, že střela stejného typu byla v únoru úspěšně využita k sestřelení vadného amerického špionážního satelitu.

Čtěte také o americkém radaru v Brdech

 

Po cvičení je bilance pokusného užití tichomořského protiraketového štítu 16 úspěšných sestřelů z 20 pokusů. Náklady na poslední test dosáhly 55 milionů dolarů (1,1 miliardy korun) a hradilo je Japonsko.

Japonsko je nejvýznamnějším americkým spojencem při budování protiraketového štítu. Ten je podle USA zaměřen proti balistickým střelám, které mohou být odpáleny z nevyzpytatelných států jako KLDR nebo Írán a mohou nést hlavici s jadernou, chemickou nebo biologickou náloží. Tokio ke spolupráci přiměl severokorejský raketový test z roku 1998, kdy přes Japonsko přeletěla balistická střela.

Více k mezinárodním souvislostem radaru

Spojené státy usilují o rozšíření prvků protiraketového štítu i do Evropy - v České republice chtějí vybudovat radarovou základnu a silo s deseti obrannými střelami v Polsku. Záměr ale naráží především na odpor Ruska.