diplomate_lucemburk__192x128_.jpgPrezident Václav Klaus v pátek  v reakci na odmítnutí lisabonské smlouvy v Irsku prohlásil, že projekt smlouvy skončil a v ratifikaci již nelze pokračovat. Teď za to čelí kritice evropských ministrů zahraničí, kteří se v pondělí sešli na jednání v Lucemburku. Většina oslovených se s vyjádřením českého prezidenta odmítá ztotožnit.

"Já téměř nikdy nesouhlasím s českým prezidentem v evropských otázkách," nechal se například slyšet šéf lucemburské diplomacie Jean Asselborn, podle něhož je třeba celou věc před nějakým rozhodnutím řádně prodiskutovat. "Nemůžeme zastavit ratifikační proces. Neřekli jsme to po Francii a po Nizozemsku, takže to nemůžeme říct nyní," dodal.

Přečtěte si také

Klaus v pátek jako jeden z mála evropských politiků uvítal, že Irové smlouvu odmítli. Výsledek čtvrtečního referenda označil za "vítězství svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií" (PŘEČTĚTĚ SI ZDE).

Evropská kritika

Méně kriticky se na adresu českého prezidenta vyjádřil  bývalý eurokomisař a současný italský ministr zahraničí Franco Frattini. S jeho výroky nicméně také nesouhlasí.

"Každý má samozřejmě právo myslet si cokoli, avšak myslím, že je v zájmu Evropy, aby ratifikační proces v národních parlamentech pokračoval. Než položíme na stůl návrhy, je třeba naslouchat irským kolegům, a ne jim říkat, dělejte to či ono," poznamenal.

Kritiku by si Klaus vysloužil také u rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové. "Je to výrok, s nímž se nemůžu ztotožnit. Irské 'ne' lisabonské smlouvě nevidím jako vítězství rozumu. Já v tom žádný důvod k radosti nevidím, ale naopak zatěžkávací zkoušku, v níž musíme společně ve všech 27 zemích obstát," podotkla ke Klausovu vyjádření rakouská diplomatka.

S odstupem se ke slovům českého prezidenta staví český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který zastupuje české na lucemburském jednání. Na dotaz, zda souhlasí s tím, že je ratifikace u konce, reagoval slovy, že v politice za dobu jeho 70tileté zkušenosti nikdy nic neskončilo.