Skotská první ministryně Nicola Sturgeonová chce příští týden požádat skotský parlament o svolení, aby se mohlo konat nové referendum o nezávislosti Skotska. Plebiscit chce uspořádat na konci roku 2018, případně začátkem roku 2019, až budou jasné podmínky odchodu Británie z EU. Britská premiérka Theresa Mayová ale znovu zdůraznila, že si referendum ve Skotsku nepřeje. Podle komentátorů na něj ale nakonec asi přistoupí. Předchozí hlasování v roce 2014 skotští separatisté prohráli, teď jsou ale silnější.

Mayová chce zahájit vyjednávání podmínek takzvaného brexitu nejpozději koncem tohoto měsíce. Proces má trvat asi dva roky a vyvrcholí uzavřením dohody o další spolupráci mezi britskými ostrovy a EU. Sturgeonová nedávno žádala vládu v Londýně, aby se Skotsko mohlo do tohoto procesu zapojit a uzavřít s EU vlastní dohodu. Argumentovala tím, že v referendu o brexitu loni obyvatelé Skotska na rozdíl od Angličanů hlasovali jasně pro setrvání v unii. Premiérka Mayová ale na její požadavky nepřistoupila, podotýká agentura AP.

"Příští týden požádám skotský parlament, aby mi povolil dohodnout se s britskou vládou na procesu, který umožní skotskému parlamentu posoudit referendum o nezávislosti (Skotska na Velké Británii)," řekla Sturgeonová ve skotské metropoli Edinburghu. Skotský parlament by podle ní měl upřesnit termín nového referenda koncem tohoto roku, případně začátkem roku příštího. Už dříve uvedla, že nové referendum si žádá nová situace, která nastala po hlasování o brexitu.

Předsedkyně britské vlády má ale jiný názor. "Další referendum by rozdělovalo obyvatele a způsobilo ekonomickou nejistotu v té nejhorší možné době (pro Británii)," reagoval v pondělí na oznámení skotské premiérky mluvčí Mayové.

"Dali jsme jasně najevo, že si nemyslíme, že by mělo být druhé referendum. Referendum se konalo v roce 2014. Bylo čestné, přesvědčivé a zákonné a obě strany souhlasily, že ho budou respektovat. Myslíme si, že by ho respektovat měly a že diskuse kolem druhého referenda je odváděním pozornosti," vysvětlil už minulý týden mluvčí.

Konečné rozhodnutí o tom, zda Skotsko může mít druhé referendum, přísluší parlamentu v Londýně, v němž má Mayová většinu. Podle některých expertů si ale britská premiérka nejspíš nebude moci dovolit případnou oficiální žádost Skotska odmítnout. Hrozila by totiž ústavní krize a posílení separatistických tendencí ve Skotsku. Nynější průzkumy přitom ukazují, že poměr mezi zastánci a odpůrci odtržení je tam asi půl na půl. První referendum přitom skončilo poměrem 45 ku 55.

"Mayová může referendu jen těžko zabránit, protože by hrozilo, že tím dotlačí veřejné mínění (ve Skotsku) k nezávislosti," varoval politolog Mark Diffley z ústavu Ipsos Mori. Za nejpravděpodobnější označil, že Mayová bude s novým hlasováním souhlasit, ale jen za určitých podmínek. Například, že se referendum nemůže konat, dokud neskončí brexit, který by měl vyvrcholit dohodou Londýna s EU někdy v roce 2019.