Barmská politička Su Ťij odložila plánovanou návštěvu České republiky. Oznámilo to v pátek české ministerstvo zahraničí. Bývalá disidentka a držitelka Nobelovy ceny za mír chce zůstat v zemi kvůli napětí v Arakanském státě, kde barmská armáda podle mezinárodních organizací provádí etnickou čistku menšinového etnika Rohingů. Su Ťij se v Česku měla sejít s nejvyššími představiteli státu.

"Dne 29. září 2017 obdržela česká diplomacie informaci, že Aun Schan Su Ťij, nositelka Nobelovy ceny míru a státní poradkyně Barmy, odkládá návštěvu Česka, která byla původně plánovaná na říjen 2017," uvedlo ministerstvo. "Důvodem je aktuální situace v Arakanském státě a nutnost její přítomnosti v zemi," stojí dále v oznámení Černínského paláce.

Informace o násilném postupu barmské armády vůči Rohingům se objevují již několik týdnů. Organizace Human Rights Watch v úterý uvedla, že na muslimské menšině jsou páchány zločiny proti lidskosti. Podle dřívějšího vyjádření OSN se na území Arakanského státu odehrává etnická čistka, jsou vypalovány vesnice a Rohingové prchají do sousedního Bangladéše. Od 25. srpna podle OSN oblast opustilo 480 000 lidí, z nichž 60 procent jsou děti.

Su Ťij operaci proti Rohingům v počátku podpořila. Později odsoudila jakékoli porušování lidských práv. Minulý týden také řekla, že prověřeným osobám bude umožněn návrat domů. Váhavý postoj Su Ťij, která dosud platila za symbol boje za lidská práva, již vyvolal na mezinárodní scéně kritiku. Velká Británie kvůli násilnostem zastavila finanční pomoc barmské armádě a ve čtvrtek ke zbrojnímu bojkotu vyzvaly také Spojené státy.

Pozvání do Česka tlumočil Su Ťij během své loňské návštěvy v Barmě ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Pochybnosti o tom, zda se návštěva uskuteční, se v médiích objevily minulý týden.

Su Ťij byla v České republice již v roce 2013 jako host konference Forum 2000, která je svázána s odkazem Václava Havla. Právě na Havlův návrh Su Ťij v roce 1991 získala Nobelovu cenu za mír. V souvislosti s odložením návštěvy Su Ťij poslala diplomatickou cestou vzkaz, že si velmi váží hlubokého přátelství mezi Českem a Barmou a lituje, že se po těžkém rozhodování její cesta nemůže uskutečnit, uvedlo ministerstvo.