z_plavy___na__192x128_.jpgPo ničivém zemětřesení bojují Číňané v provincii S´-čchuan s dalším přírodním živlem. Oblast zasáhly záplavy a sesuvy půdy, které si vyžádaly 76 obětí. Dalších 1,3 milionu lidí z regionu bylo nuceno znovu opustit svůj domov.

Meteorologové přitom varovali, že region bude sužován dešti dalších deset dní a hrozí i na druhém nejdelším toku, Žluté řece. Ačkoliv jsou povodně na tomto vodním gigantu každoročně, letos hrozí větším rozsahem.

"Vzhledem k silným dešťům očekáváme větší záplavy," uvedly záchranáři z nejvíce postižených oblastí.

Více o situaci v Číně

Další živel

Nejhorší situace je zatím hlášena v provinciích Kuang-tung, S'-čchuan a Jün-nan na jihu Číny, odkud je hlášeno 57 mrtvých. CNN uvedla, že povodně zničily více než 45 tisíc domovů a 920 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Oběti na životech si vyžádaly také mohutné sesuvy půdy, v severočínské provincii Šan-si usmrtily 19 osob.

Celkové škody záplav se zatím odhadují na 10 miliard jüanů, tedy skoro 23 miliardy korun. Záplavy celkově zasáhly zhruba 18/ milionů lidí a čínskou vládu dosud stály více než 1,5 milard dolarů.

Zejména v provincii S´-čchuan je situace kritická. Oblast se dosud nestihla vypořádat s následky ničivého zemětřesení, které zemi zasáhlo před necelým měsícem. To za sebou zanechalo více než 70 tisíc mrtvých.