O Litvě se v souvislosti se štítem hovoří jako o náhradním řešení, pokud by zkrachovala jednání Spojených států a Polska. "Rusko by mohlo rozmístit více svých vojenských jednotek v enklávě Kaliningradu, pokud by Litva nabídla své území pro rozmístění amerických antiraket," uvádí se v prohlášení, které jednomyslně přijala Kremlem kontrolovaná Státní duma, dolní komora ruského parlamentu.

rakety_protiraketovy_destnik_armada_vojsko_.jpgLitevský ministerský předseda Gediminas Kirkilas dnes jednal ve Washingtonu s amerického ministryní zahraničí Condoleezzou Riceovou. Mluvčí ministerstva zahraničí Sean McCormack řekl, že neví, zda oba politici hovořili o možnosti umístit prvky protiraketové obrany v bývalé sovětské republice na hranicích Ruska. Nicméně v úterý Pentagon uvedl, že Litva by byla "dobrou alternativou" k Polsku, pokud by jednání s Varšavou zkolabovalo.

Polsko za souhlas s dohodou s Američany žádá významnou americkou vojenskou pomoc. Američané vždy tvrdili, že pro svou základnu dávají přednost právě Polsku, a že s nikým jiným nejednali a nejednají. Diplomatické zdroje ČTK sdělily, že Polsko a Spojené státy se už údajně na podobě vstupní smlouvy o umístění protiraketové základny dohodly.

Rusko je vehementně proti americkým plánům rozmístit komponenty raketového obranného štítu v Polsku a v České republice. Kromě toho, že by to podle jeho názoru ohrozilo evropskou bezpečnost, by to prý podkopalo i jeho jadernou odstrašující sílu.

Další informace o plánovaném systému protiraketové obrany

Ruský parlament dnes uvedl, že případné umístění amerických antiraket v Litvě by mohlo "vést ke změně přístupu Ruské federace k vojenské bezpečnosti v Pobaltí, který je nyní založen na zásadě takzvané minimální dostačující vojenské přítomnosti". Ruští zákonodárci tvrdí, že využití Litvy v plánech protiraketové obrany "povede k adekvátní modernizaci a posílení uskupení ruských sil, které jsou rozmístěny v Kaliningradské oblasti".

Kaliningrad, ruská enkláva na pobřeží Baltského moře mezi Litvou a Polskem, byl ve vojenských plánech Ruska v souvislosti s americkým protiraketovým deštníkem v Evropě zmiňován už dříve. Už v lednu šéf hlavní správy vojenské přípravy ruských ozbrojených sil generál Vladimir Šamanov řekl, že velení ruské armády zvažuje, jakým způsobem posílit svá vojska právě v Kaliningradské oblasti. Nic konkrétního ale neuvedl.

Státní duma ve středu rovněž kritizovala nedávné přijetí litevského zákona, který v zemi zakazuje používat sovětské státní symboly, které byly postaveny na roveň nacistickým. Tento zákon podle ruských poslanců hanobí památku sovětských vojáků, kteří ve druhé světové válce bojovali proti nacistickému Německu, a je to prý pokus o "přepisování historie".