V centru Atén se ve čtvrtek střetlo několik stovek islámských přistěhovalců s pořádkovými silami, které musely proti rozběsněnému davu nasadit i granáty se slzným plynem. Příčinou násilí, které si nevyžádalo žádná zranění, byl podle agentury AFP korán, který údajně řečtí policisté poničili.

Asi 1500 migrantů vyrazilo odpoledne z lidové čtvrti Kypseli do centra metropole na náměstí Omona, které už hlídalo několik policejních jednotek. Dav nereagoval na výzvy ke klidu a rozchodu, a policie tedy demonstranty rozehnala slzným plynem. Podle účastníků protestu se řečtí policisté při středeční kontrole čtyř syrských přistěhovalců zachovali hrubě k muslimské víře - policista údajně vytrhl jednomu Syřanovi výtisk koránu, hodil knihu na zem a pošlapal.

Informace se rychle rozšířila mezi muslimské migranty, především z Pákistánu a Afghánistánu, a ti se rozhodli na čtvrtek svolat demonstraci, aniž ale požádali řecké úřady o nezbytný souhlas.

Jen loni zadrženo 146.337 migrantů

Řecko čelí problémům s muslimskými přistěhovalci stále častěji. Země je každodenně zaplavována desítkami běženců z asijských islámských států, kteří se chtějí dostat do západní části Evropské unie. Podle údajů, které zveřejnilo řecké ministerstvo vnitra, bylo jen v loňském roce zadrženo kvůli ilegálnímu překročení hranic 146.337 migrantů. O rok dříve to přitom bylo 112.364 migrantů. Přes 57.000 běženců přišlo do Řecka z Turecka.
 
V Řecku nyní pobývá asi milion migrantů, většinou Albánců, počet ilegálních běženců odhadují řecké úřady asi na čtvrt milionu.

Související