Rusové a Gruzínci si dnes připomínají rok od začátku bojů o separatistické regiony Jižní Osetie a Abcházie. Prezidenti obou zemí plánují na večer vystoupení před televizními kamerami, mezitím probíhají v Rusku i Gruzii pietní akce, ale také demonstrace.

Moskva i Tbilisi však dosud využívaly blížící se výročí především ke vzájemnému obviňování, kdo za to může a kdo si ve skutečnosti začal. Napětí mezi oběma zeměmi přetrvává a vyvolává znepokojení mezinárodní veřejnosti, že klid na Kavkaze je nestabilní.

Loňská válka sice skončila porážkou Gruzie a vyhlášením nezávislosti Jižní Osetie a Abcházie, ale. Tbilisi podporované mezinárodním společenstvím je i nadále považuje za součást svého území. Moskva naopak po válce uznala jejich nezávislost, za což si vysloužila kritiku Západu.

Obě strany se také snaží světu dokázat, že konflikt vyvolal protivník. Tbilisi poukazuje na to, při operacích na svém vlastním území ve snaze o udržení územní celistvosti státu nemohlo být agresorem. Moskva kontruje obviněním, že Gruzie prý chystala genocidu Osetů. Chtěla prý otrávit vodu v jihoosetské metropoli Cchinvali a ostřelovala obytné čtvrti města.

Ruský deník Kommersant charakterizoval dnes situaci slovy, že "Rusko a Gruzie zahájily novou válku, a to informační; jde v ní o získání přízně Západu".

 

Související