Proces s bývalým lídrem bosenských Srbů pokračuje už několikátým dnem, Radovan Karadžič se ale ještě před haagský tribunál nedostavil. Soudci jen v pondělí obdrželi další dopis. Karadžič v něm mimo jiné slibuje, že v úterý už k soudu dorazí.

"Chtěl jsem být tak zdvořilý a oznámit Vám, že se v pondělí 2. listopadu procesu nezúčastním, neměl jsem dostatek času se na něj připravit. Budu nicméně potěšen, jestli se budu moci zúčastnit v úterý 3. listopadu.," napsal bývalý předák bosenských Srbů 

"Doufám, že se nám společně podaří najít řešení, které nepovede nejen k rychlému, ale i férovému uzavření případu," vzkázal také soudcům.

Karadžič se podle svých slov tvrdě připravuje na svou obhajobu a těší se na své veřejné vystoupení.

Jde jen o další bojkot 

Karadžičův obhájce překládá jeho slova jinak: údajně chce od soudu chce jen vymoci odklad pro přípravu své obhajoby. "Karadžić přijde k soudu zítra, protože chce pomoci najít řešení tohoto problému," prohlásil jeden z politikových právníků Marko Sladojević.

"Doufáme, že soudní tribunál nám v podstatě poskytne čas, který je potřebný na přípravu. Spočítali jsme, že na přípravu potřebujeme deset měsíců. To je jediný postoj, který zastáváme, dodal.

Tribunál už od minulého týdne tvrdí, že pokud bude Karadžič pokračovat v bojkotu procesu, přidělí mu právníka a bude pokračovat v jeho nepřítomnosti.

Podle Karadžičových právníků by však s přiděleným obhájcem nespolupracoval. Úterní slyšení by tak mělo vyjasnit situaci, do které se proces bojkotem dostal. Soud  v pondělí zopakoval, že Karadžičova nepřítomnost je úmyslná, a proto nijak nesnižuje regulérnost procesu.

V pondělí četl před soudem bžalobu vůči Karadžičovi jeden z prokurátorů ICTY Alan Tieger. "Obžalovaný věděl, že během 44 měsíců obléhání Sarajeva střílely jeho síly z děl i z ručních zbraní na civilisty, aby vytvořily ovzduší teroru pro obyvatele obklíčeného města," řekl Tieger.

"Nejen že těmto zločinům nezabránil a nepotrestal viníky, ale pachatele povzbuzoval," dodal. "Plundrování a střelba ze zálohy byly výsledkem pevné struktury velení a řízení, kterou Karadžić ovládal," zdůraznil žalobce.

Související