Poprvé od zahájení procesu s Radovanem Karadžičem (64 let), který čelní obvinění z jedenácti přečinů včetně genocidy, vraždy či nucených deportací, jichž se měl jako vůdce bosenských Srbů dopustit během války v bývalé Jugoslávii, přerušil obžalovaný bojkot soudu. V pondělí ráno vystoupil s řečí, ve které se vyjadřuje ke vzneseným obviněním.

Své vystoupení zahájil prohlášením, že chce proces využít k "obhajobě velikosti" Republiky Srbské, která vznikla na počátku 90. let a reprezetovala během války v letech 1992-1995 zájmy Srbů v Bosně.

„Budu hájit náš národ a jeho požadavky, které jsou spravedlivé a svaté,“ řekl bývalý vůdce bosenských Srbů tribunálu. Tvrdí, že ve všech jedenácti bodech obžaloby je nevinný.

"Nestojím tu před vámi proto, abych obhajoval bezvýznamného smrtelníka jakým jsem, ale abych hájil velikost malého národa v Bosně a Hercegovině, který více než 500 let musel trpěl a prokázal velkou dávku umírněnosti a houževnatosti pro život ve svobodě," pokračoval v obhajobě. 

Pro úvodní řeč Karadžiče byly vyčleněny dva dny, ve středu by pak měli být předvedeni první svědci.

Pro sledování přímého přenosu z Haagu (v angličtině) klikněte ZDE

(Funguje pouze v Internet Exploreru, je třeba vyčkat na spuštění přehrávače)

Soud byl zahájen už koncem října, Karadžič, který se hájí sám, ho však doposud bojkotoval a tvrdí, že tribunál neměří všem stejným metrem. Uvedl také, že potřebuje více času na prostudování 400 tisíc stran důkazů, které podle něj obžaloba začlenila do spisu jen od října. Jeho žádosti o další odložení přelíčení na červen však minulý pátek soud nevyhověl.

Podle žalobců je Karadžič zodpovědný za etnické čistky namířené proti Muslimům a Chorvatům během války v Bosně v letech 1992-95. Měl stát i za masakrem v Srebrenici, který stál život sedm tisíc lidí.

Radovan Karadžič byl 13 let na útěku, v roce 2008 byl zatčen v Bělehradě.

Související