Celých 48 hodiny měli příští týden stávkovat pracovníci britské BBC. Protest proti snaze omezit jejich penze měl narušit přenos z výroční konference vládní Konzervativní strany.

A právě kvůli tomu plánovanou stávku kritizoval nejen opoziční lídr Ed Miliband, ale také někteří přední novináři společnosti.

Odbory Národní sdružení novinářů (NUJ) v pátek nakonec oznámily, že své plány ruší, protože vedení přišlo s "významnou" nabídkou. Nyní ji prý budou konzultovat se všemi členy.

Přestože byla akce zrušena, druhá plánovaná stávka zatím zůstává v platnosti, uvedlo NUJ.

Zaměstnanci BBC začátkem září ve velkém počtu odhlasovali sérii stávek kvůli záměrům vedení omezit jejich penze. První dvoudenní stávka měla začít v úterý, kdy na konzervativní konferenci v Birminghamu vystoupí premiér David Cameron. Další má být 20. října, kdy ministr financí George Osborne oznámí konkrétní podobu rozsáhlých rozpočtových škrtů.

Skupina 32 prominentních televizních novinářů BBC ovšem už ve čtvrtek vyzvala své kolegy, aby nestávkovali během konference konzervativců a při prezentaci Osborneovy zprávy. Mohlo by to prý vyvolat pochyby o nestrannosti stanice. Také Ed Miliband, který byl minulý týden zvolen novým šéfem opozičních labouristů, v pátek řekl, že by Cameronův projev měl být v BBC vysílán "v zájmu nestrannosti a férovosti".

Odbory ale tvrdí, že nebylo technicky možné zorganizovat stávky už při předchozích konferencích liberálních demokratů a labouristů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru