Zrušení vízové povinnosti mezi Ruskem a Evropskou unií se v brzké době nedá očekávat. Podle agentury DPA to vyplynulo z pátečního berlínského jednání německé kancléřky Angely Merkelové s ruským premiérem Vladimirem Putinem.

"Dohodli jsme se, že sestavíme plán kroků, jež je třeba podniknout, abychom mohli dosáhnout bezvízového styku," řekla Merkelová po schůzce. Zdůraznila, že v první řadě se bude jednat o zjednodušení cestování pro evropské a ruské podnikatele.

 

 

Merkelová také varovala, že úplné zrušení vízové povinnosti nemůže podpořit, dokud nebudou vyřešeny některé problémy, které by po zjednodušení cestování mohly nastat. Kancléřka se obává především negativního dopadu vízové liberalizace na německý pracovní trh.

Vizionář Putin

Politici spolu jednali i o hospodářských otázkách. Putin při té příležitosti prohlásil, že očekává vstup Ruska do Světové obchodní organizace (WTO) v příštím roce. Moskva o členství usiluje už 17 let a už v září vyřešila sporné body se Spojenými státy, které jejímu vstupu do WTO bránily. Poslední velkou překážkou tak pro Rusko zůstává postoj EU, s níž ruští diplomaté jednají.

Už ve čtvrtek také Putin předložil svou vizi o vytvoření zóny volného obchodu, která by zahrnovala Evropskou unii i Rusko. Německá vláda projekt označila za vizionářský, dala však najevo určitou skepsi, zda vůbec bude možné Putinovu představu realizovat.

Související