Izrael nabídl palestinskému Hamasu příměří, když radikálové z tohoto hnutí zastaví raketovou palbu na izraelské území. Informovala o tom agentura Reuters, která vzápětí citovala příznivou reakci představitele Hamasu.

Nová vlna násilí trvá od čtvrtečního palestinského útoku na izraelský školní autobus. Následné izraelské odvetné akce si vyžádaly v palestinském pásmu Gazy 19 mrtvých a na 70 raněných.

Již v minulosti Hamas dával najevo, že by příměří uvítal, ale musí k témuž přimět i ostatní radikální skupiny, které z pásma Gazy také útočí.

"Palestinské frakce nemají zájem na eskalaci napětí. Pokud bude izraelská agrese zastavena, bude přirozeně obnoven klid," citovala agentura Reuters dnešní prohlášení mluvčího Hamasu Samího abú Zuhrího.

"Zastaví-li (Palestinci) palbu na naše města, přestaneme na ně střílet také my," řekl v rozhlase o něco dříve izraelský ministr obrany Ehud Barak.

Hamas tvrdí, že jeho útoky nesměřují proti civilistům. Nemá prý ale technologii, která by umožňovala vyhnout se zásahům civilistů. Snahou přimět k příměří všechny ozbrojené frakce chce vedení Hamasu, které pásmu vládne, zabránit větší izraelské ofenzívě. Při té minulé na přelomu let 2008 a 2009 padlo na 1400 Palestinců.

Související