Radikálové z organizace Islámský stát v severní Sýrii sťali na veřejném prostranství muže, který se údajně provinil rouháním. Na náměstí města Sulúk vraždě přihlížel podle syrské exilové opozice dav lidí včetně dětí.

Islámský stát na své internetové stránce tvrdí, že muž se k rouhání přiznal. Zveřejnil také fotografie muže se zavázanýma očima a hlavou na dřevěném špalku. Maskovaný bojovník nad ním zvedá meč.

Sulúk leží v provincii Rakka, kde si IS zřídil hlavní stan. Podle ochránců lidských práv členové této organizace v severní Sýrii a také v Iráku ukamenovali nebo sťali mnoho lidí za údajné porušení islámského zákona, který na dobytých územích IS uplatňuje.

Opozice, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna s pomocí syrských zdrojů, oznámila také, že IS od června, kdy vyhlásil v částech Sýrie a Iráku chalífát, usmrtil mimo bojiště přes 1400 Syřanů. Těla mnohých z nich pak na výstrahu vystavil na veřejných místech.

Mezinárodní organizace žádají propuštění vězňů 

Přes 50 syrských i zahraničních humanitárních organizací společně požádalo o propuštění čtyř svých spolupracovníků. Byli uneseni loni v prosinci v Dumě poblíž Damašku, tedy na území ovládaném povstalci.

K únosu se nikdo nepřihlásil a o unesených nejsou žádné zprávy. Mezi organizacemi, které volají po propuštění čtveřice aktivistů, je Human Rights Watch i středisko pro dokumentaci násilí. Ve svém prohlášení upozorňují, že únos odporuje mezinárodním humanitárním zákonům.

Mezi unesenými je Razan Zajtuníová, kterou v roce 2011 Evropský parlament ocenil Sacharovovou cenou za svobodu myšlení spolu s několika dalšími arabskými aktivisty. V zajetí je i její manžel Váil Hamada, který pracoval pro Místní koordinační výbory (LCC), jež sledují situaci v Sýrii z jejího území.

Další dva zajatci jsou Sámia Chalílová, která pracovala v ženském hnutí v Dumě, a jeden ze zakladatelů LCC Názim Hamádí. Syrská občanská válka si od roku 2011 vyžádala podle opozice na 200 tisíc lidských životů. Na útěku jsou kvůli ní miliony Syřanů.

Související